Van Gogh: Painted with Words (Belgesel)

Van Gogh: Painted with Words Sherlock’tan tanıdığımız Benedict Cumberbatch’in Van Gogh’u canlandırdığı müthiş bir belgesel. BBC’nin hazırladığı belgesel Alan Yentob tarafından sunuluyor ve ara ara gerçeğe dönsek de Benedict Cumberbatch Van Gogh’u öyle bir canlandırıyor ki belgesel mi film mi emin olamıyor insan. Painted with Words adlı belgesel film de diğer Van Gogh ile ilgili eserlerde olduğu gibi Van Gogh ve kardeşi Theo arasındaki mektuplarından yola çıkılarak hazırlanmış. Ancak bir farkı Van Gogh’un kaldığı hastaneleri ve resimlerini yaptığı yerleri birebir görebiliyor oluşunuz.

Van Gogh: Painted with Words

Özellikle son sahnelerde mezarlığını görünce ben çok etkilenmiştim. Van Gogh’un kardeşi ve doktoru ile olan ilişkisini gördükçe de insanın içi burkuluyor gerçekten. İnsanları bu denli etkileyebilmek ve farklı duygular yaratmak sadece ona özel bir yetenek gibi sanki… Bir önerim önce hakkında yazılan birkaç kitabı okumanız olacak. Ne de olsa koca bir ressamın hayatı kısacık bir filme sığamıyor. Bu film bir saat yirmi dakika uzunluğunda. Düşünsenize ne sığacak ki buraya?

Van Gogh: Painted with Words

Bu zamana kadar hakkında yazdıklarıma Van Gogh etiketinden ulaşabilirsiniz. Yakında birkaç film ve kitap daha ekleyeceğim bloga. Van Gogh içine girdikçe çıkmanıza izin vermeyen çok farklı bir dünya sunuyor insana. Hakkında yazılanların, yapılanların bir türlü sona erememesi ve katiyen bitmeyecek olması da bu sebepten. Umarım daha çok kitap yazılır ve filmler yapılır hakkında. Tekrar tekrar aynı hayatı izlesem de, okusam da bir türlü usanmıyorum. Umarım siz de benim kadar heyecanlanır ve Van Gogh’u tanımaya, anlamaya çalışırsınız. Filmin fragmanını bulamasam da aşağıda kısa bir bölümünü bulabilirsiniz, ilginizi çektiyse eğer tamamını izleyin derim. Türkçe altyazısı da var ve fakat çok kötü olduğunu da şimdiden belirteyim. Yine de idare eder. Keyfini çıkarmaya bakın.

Menüye dön