The Great Masters Sergisi İstanbul’da!

Rönesans’ın sırları İstanbul’da aydınlanıyor! Günlerdir beklediğim The Great Masters Sergisi ilk kez İstanbul’da. Uzun zaman önce yazdığım Michelangelo‘nun, Leonardo da Vinci’nin ve Raphael’in eserlerini interaktif bir şekilde inceleyebilme şansına sahip oldum. Sözlerle anlatılamayacak kadar mükemmel bir sergiydi. Sakın kaçırmayın, muhakkak gidin görün!

kitaplık kedisi

THE GREAT MASTERS: MICHELANGELO, LEONARDO, RAPHAEL SERGİSİ

16. yüzyıl İtalya’sının en ünlü üç ustasının bilim ve sanatta nasıl izler bıraktıklarını anlatan
The Great Masters Sergisi dünyada ilk kez Türkiye’de sergilenecek.

1 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarih aralığında Arter Tasarım ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşecek sergi, Türkiye’de gerçek anlamda hayata geçirilecek ilk interaktif sanat sergisidir.

The Great Masters Sergisi, 2010 yılında İsveç’in Göteborg kentinde açılan ve 130.000 kişi tarafından ziyaret edilen “And There Was Light” sergisinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Farklı yaşlardan ve cinsiyetten herkesin ilgisini çeken bir şey bulabileceği sergide, farklı ilgi alanlarına hitap eden son derece ilginç bölümler yer alıyor.

kitaplık kedisi

Türkiye’de açılacak ilk interaktif sanat sergisi “The Great Masters”da ziyaretçiler Michelangelo’nun Sistin Şapeli’ndeki eserlerini, Davud heykelini, Leonardo’nun Son Yemek freskini, anatomi çalışmalarını, Vitrivius İnsanı’nı, Raphael’in yapmış olduğu birçok resmi, fresco ve secco arasındaki farkı ve Atina Okulu freskinin detaylı incelemesini modeller, dokunmatik ekranlar ve interaktifler vasıtasıyla öğrenme ve deneyimleme fırsatı bulacaklar.

kitaplık kedisi

Sergi, 3 büyük usta üzerinden yola çıkarak 16. Yüzyıl İtalya’sını ve Rönesans’ı anlatıyor. Bu dönemin en önemli keşifleri olan Perspektif, Anatomi ve Ayna sergi içinde farklı deneyimlerle ziyaretçi ile buluşuyor. Bilim ve sanatın iç içe geçtiği bu dönemde hem sanatçı, hem bilim insanı olarak insanlığa sayısız eser bırakan 3 büyük ustanın bu sıradışı sergisi 1 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşecektir.

Menüye dön