Sanatla Dekorasyon: Evde Sanata Uygun Dekor İpuçları

Sanatla dekorasyon fikri güzel bir resim gördüğümde hemen aklıma üşüşen fikirlerden biri sanırım. Koltuktan perdelere kadar her şeyi gözüme çarpan o güzel resme uydurup, hayalimdeki evimi ona göre dayayıp döşüyorum anlayacağınız. Evini kalesi olarak gören biri olduğumdan evin içindeki her şeyin birbiriyle uyum içinde olmasına özen gösteriyorum. Söz konusu sanatsa tabi işler biraz daha karışık hale geliyor. Ancak houzz sanatla dekorasyon üzerine enfes bir yazı hazırlamış, evde sanat eserlerini dekorasyona uyumlu hale getirmek biraz daha kolay olacak artık.

Sanatla Dekorasyon

1- Renk ve çizgilerin tekrarı. Eğer evinizde yer vermek istediğiniz sanat eserini daha ön plana çıkarmak ve eşyalarınızla uyum içinde olmasını sağlamak istiyorsanız resimde yer alan renk ve çizgileri eşyalarda da tekrar edin.

Sanatla dekorasyon

Sanat eserindeki renklerin tekrarı resmin yer aldığı alandaki etkisini artırır ve görsel olarak bir bütünlük yaratılmasını sağlar.

Aynı şekilde çizgilerin tekrarı da renkler gibi bütünlük yaratır ancak bu çizgilerin birebir aynı olması gerektiği anlamına gelmez elbette.

2- Renklerin dengesi. Resimde yer alan renklerin belli bir yoğunluğu vardır. Bunu dekore ettiğiniz odada da oranlara dikkat ederek kullandığınızda harika bir ortam yaratabilirsiniz.

Sanatla dekorasyon

3- Farklı sanat eserlerinin birlikte kullanımı. Bazen bir resmin daha ön planda olması için başka bir resme ihtiyaç olabilir. Aşağıdaki gibi gözünüz iki resim arasında gidip geliyorsa doğru bir iş yapmışsınız demektir. Aynı ressamın farklı resimlerini ya da farklı ressamların benzer resimlerini birlikte kullanmak daha büyük bir etki yaratmanızı sağlayabilir.

Sanatla dekorasyon

4- Eşyaların konumu. Güzel bir sanat eseri duvarda tek başına yeterli olabilir ancak onu daha çok ön plana çıkarmak isterseniz, eşyalarınızı ona göre konumlamanız gerekecek. Aşağıdaki fotoğrafta da dalgalı bank resme bir vurgu yapmış, aynen altı çizilmiş bir kelime gibi.

Sanatla dekorasyon

5- Yansıma. Duvar ve tavandaki aynaların konumu sayesinde bu koridorda yürürken karşı duvardaki resmin farklı şekillerde kendini tekrar ettiğini göreceksiniz. Bu da resmin kendisine daha dikkatli bakmanıza sebep olacak.

Sanatla dekorasyon

6- Kısıtlama. Bazen bir sanat eserini ortaya çıkarmanın en iyi yolu etrafındaki eşyalara biraz kısıtlama getirmek olabilir. Özellikle eser fazla renkli ve karışık bir yapıya sahipse dekorasyonda biraz daha sade bir stil yaratmak gerekebilir.

Sanatla dekorasyon

7- Renk paleti. Eğer sanat eserlerinde birkaç tane renk varsa dekorasyonda da bu renkleri kullanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde koltuk ve halı renkleri resimlerle müthiş bir uyum yakalamış.

Sanatla dekorasyon

8- Stil. Birbirine yakışacak stilde bir resim ve dekorasyon stili seçmekte fayda var. Çok modern bir şekilde dekore edilmiş bir odada klasik, ağır bir resim hayli uyumsuz olacaktır. Ancak modern hatlara sahip, çağdaş bir resim ve yine modern ve çağdaş bir dekorasyon stili çok hoş bir uyum yakalayabilir.

 

Menüye dön