Sanat Ne İçindir? Alain de Botton’dan Animasyonlu Bir Rehber

Sanat söz konusu olduğunda insanlara her zaman bunun hayli önemli olduğu söylenir. Fakat neden önemli olduğu konusunda kimse soru sormazken kimse de kendiliğinden bir cevap vermeye yanaşmaz. Çoğu zaman neye yaradığını sormaya korkuyoruzdur belki de. Ancak bunu en kısa zamanda kırıp, resimlere bakarken neler yaşadığımızı öğrenmemizin zamanı geldi. Belki de farkında değiliz ama resimler, ressamlar, müzisyenler ve genel olarak tüm sanat türleri ve sanatçılar hayatımızda çok büyük yer kaplıyor. Bazen bunun farkına varıyor, bazen yanından geçtiğimiz bir eseri göremiyoruz bile. Peki neden? Sanata ne için ihtiyaç duyarız?

Sanat

Filozof Alain de Botton resimlerin insanlar için neden bu kadar önemli olduğunu aşağıdaki hayli zevkli animasyonda anlatıyor. Sadece güzel, hoşumuza giden resimleri sevmek doğru mudur? Bazı resimler neden bu kadar bakması acı vericidir? Şarkılar ya da resimler yabancılaşma ve yalnızlık duygularımıza iyi gelebilir mi? Resimlerin neden önemli olduğu konusunda en önemli beş nedeni anlatan bu video Mad Adam yapımcılığında ortaya çıkmış. Keyifle izleyin.

Sanat Ne İçindir?

1- Sanat bize umut verir. Güzel şeyleri görmek ihtiyacımız olduğunda bize gereken umudu verebilir, dünya yeteri kadar kötü şeyle dolu zaten…
2- Sanat bizi daha az yalnız hissettirir. Acının sadece kendimize özel olmadığını görmek, insanları daha az yalnız hissettirir.
3- Sanat bizi yeniden dengeler. Hayatımızda daha çok ihtiyacımız olan duyguları bir resimde gördüğümüzde duygularımızı da dengeleyebiliriz.
4- Sanat “şeylerin” kıymetini bilmemizi sağlar. Bazen gökyüzüne bakmayı unuttuğumuz zamanlarda bize güzelce bunu hatırlatır.
5- Sanat neyin gerçekten değerli olduğunu anlatan bir propogandadır.

Sadece bu beş madde sanatla biraz daha içli dışlı olmamız için yeter diye düşünüyorum. Zamanımızda ünlü bir sanat eserini görmek için evimizin rahatlığından ayrılmamıza bile gerek yok. Böylesi bir lükse sahipken neden kendimize iyi gelecek bir şeyler yapmayalım ki?

Sanatla ilginizi biraz daha ileri taşıyıp, hakkında kitaplar okumak isterseniz de şöyle bir okuma projesi hazırladım: Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar. Bu projede kurgu ve kurgu dışı kitaplar yer alıyor. Sadece resimlere bakmakla yetinmeyin sanatçıların hayatına biraz daha yakınlaşmak isterseniz göz atın derim.

Menüye dön