Maurits Cornelis Escher – Reptiles ve Hayatı

Escher

Maurits Cornelis Escher 7 Haziran 1898’de doğmuş ve 27 Mart 1972’de hayatını kaybetmiş Hollandalı bir grafik sanatçısı. Dünyanın en çok tanınan sanatçılarından biri olan Escher’in çalışmalarını neredeyse her yerde görmek mümkün. Yeteneğine hayran kalmamak elbette elde değil.

M.C. Escher, hayatı boyunca 448 litograf, gravür ve oyma baskı yapmıştır. Aynı zamanda 2000’in üzerinde çizimi ve skeçi bulunmaktadır. Solak olan sanatçı ondan önceki ünlü sanatçılar Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dürer ve Holbein gibi oldukça üretken bir sanatçıydı.

I could fill an entire second life with working on my prints.

– M.C. Escher

Müthiş bir grafik sanatçı olan bu deha, kitaplara birbirinden güzel illüstrasyonlar yaptı; duvar kağıdı, posta pulu ve fresko tasarladı. Hollanda’da Leeuwarden’de doğan sanatçı bir inşaat mühendisinin dördüncü ve en son çocuğuydu. Doğumundan beş sene sonra ailesi Arnhem’ taşındı ve sanatçı gençliğinin çoğunu burada geçirdi. Lise sınavlarında başarılı olamayınca hızlı bir şekilde Haarlem’deki School for Architecture and Decorative Arts okuluna yazdırıldı. Sadece bir hafta sonra babasına mimarlık yerine grafik sanat okumak istediğini belirtti. Grafik öğretmeni Samuel Jessurun de Mesquita‘ya (ki zamanının oldukça ünlü grafik sanatçılarından biriydi) çizimlerini göstermişti ve o da Escher’in grafik sanat okuması konusunda ona destek olmuştu.

Escher Reptiles

Escher eserlerinde mimari, perspektif ve ilginç mekanlar ile oynadı. Sanatı dünyanın her yerinde milyonlarca insanı etkilemeye devam ediyor. Çalışmalarında gözlem yeteneğinin ne kadar güçlü olduğunu ve kendi fantezilerini de göstermekten çekinmediğini görmek mümkün. Sanatçı gerçekliğin oldukça çekici, kavranabilir ve mükemmel olduğunu çalışmalarında sürekli göstermiştir.

Eserleri dışında hayatında çok ilginç bulduğum bir durum ise sürekli oradan oraya taşınması. O bu konuda neler hissediyordu bilmiyorum ama değişiklik, çalışmalarına çok şey katmıştır eminim. Benim en sevdiğim çalışması ise “Reptiles”. Hakkında birçok mit olsa da aslında hiçbir felsefi anlamı yok. Benim açımdan, çizime hayran kalmak ve ayrıntılarda kaybolmak yeterli oluyor zaten. Escher’in bir mesaj kaygısında olduğunu da sanmıyorum. İnsanlar istediği mesajı alıyordur zaten bu resimden. Ben mesela; döngü, hayat, komedi vs. görüyorum. İnsan bir resimden daha ne bekleyebilir ki? Çoğu durumda sadece gözümüze hoş gelmesi bile yetiyor zaten. Keyfini çıkarın.

Escher’i kendisinden dinleyin

Menüye dön