Mary Cassatt

Mary Cassatt
Mary Cassatt – Self-portrait, 1880

Mary Cassatt (doğum: 22 Mayıs 1844, ölüm: 14 Haziran, 1926) Amerikalı bir sanatçı ve Empresyonist bir ressamdı. Yetişkinlik hayatının çoğunu Fransa’da geçirmiş ve burada Edgar Degas ile güçlü bir arkadaşlık kurmuştur. Paris Salon’unda Empresyonistler arasında sergilenen ilk Amerikalı kadın ressamdır. Resimlerinde çoğunlukla kadınların sosyal ve özel hayatlarına yer vermiş, özellikle anne ve çocuk arasındaki özel bağı resmetmiştir.

Mary Cassatt ve Paris

Mary Cassatt 15 yaşındayken Amerika’da resim dersleri almış ancak buradaki erkek egemenliği ve yetersiz müfredattan sıkılıp okulu bırakmıştır. Sonrasında özellikle babası başta olmak üzere tüm ailesinin karşı gelmelerine rağmen 1866’da Paris’e gitmiştir. (Babası kızının Avrupa’da bohem bir yaşam sürmesindense ölmesini tercih ettiğini belirtmiş.) Burada da eğitimine Louvre’da özel dersler alarak devam ettiren sanatçı, 1868’de Paris Salonu’na yaptığı bir portre ile kabul edilmiştir. Ancak babasının sözleri kulaklarında çınladığından ismini Mary Stevenson olarak vermiştir. Kariyerini Paris Salonu’na borçlu olduğunu düşünse de Cassatt bir süre sonra Salon’un kuralları dışına çıkıp, sanatsal açıdan farklı şeyler denemeye başlar. Yeni çalışmaları negatif eleştiriler alsa da Cassatt, Edgar Degas’ın rengarenk resimlerinden ilham ve güç alarak yeni tarzını geliştirmeye devam eder.

“A woman artist must be .. capable of making the primary sacrifices.”

Marry Cassatt
Summertime, 1894

Edgar Degas’a olan hayranlığı zamanla güçlü bir arkadaşlığa dönüşecektir ve Cassatt 1879’da Empresyonistler ile 11 resmini sergiler. Bu sergi hem ticari hem de eleştirel açıdan büyük bir başarı elde eder ve benzer sergiler 1880 ve 1881’de de gerçekleşir. Ancak bundan kısa süre sonra Cassatt annesi ve ablasının hastalıklarından dolayı sanat dünyasından kopmak zorunda kalır. Ablası Lydia Cassatt 1882’de ölürken annesi sağlığına kavuşur; Cassatt bundan sonra tekrar sanat dünyasına döner. Lydia’nın ölümüne yakın yıllarda ressam ablasının birçok portresini çizmiştir.

Konuyla ilgili bir roman okumak isterseniz: Lydia Cassatt Reading the Morning Paper.

Çoğu Empresyonist ressam manzara ve sokak sahnelerine odaklanmış olsa da Mary Cassatt portreleriyle tanınmıştır. Özellikle günlük yaşamlarındaki kadınları resmetmekten hoşlanan ressam, anne ve çocukları arasındaki bağı anlatan resimlere özel yer vermiştir. Resimleri abartıdan uzak ve hayli doğaldır. Günlük yaşamı ve anne çocuk arasındaki o eşsiz bağı en yalın haliyle aktarmıştır, resimlerinin en güçlü yanlarından biri de bu dolaysız ve dürüst anlatımdır.

Marry Cassatt
Breakfast in Bed, 1897

“There are two ways for a painter: the broad and easy one or the narrow and hard one.”

Marry Cassatt ve son dönemleri

Cassatt ailesi ile birlikte 1910’da Mısır’a yolculuk eder ve bu yolculuk hayatında büyük bir dönüm noktası oluşturur. Burada gördüğü enfes sanat eserleri, sanatçı olarak yeteneğini sorgulamasına sebep olur. Eve dönüşlerinin kısa süre sonrasında kardeşlerinden biri olan Gardner yolda yakalandığı bir hastalıktan dolayı beklenmedik bir şekilde hayatını kaybeder. Bu iki olay ressamın fiziksel ve zihinsel sağlığını derin bir şekilde etkiler ve 1912’ye kadar resim yapamaz. Üç yıl sonra şeker hastalığı gözlerini göremez hale getirdiği için resim yapmayı tamamen bırakmak zorunda kalır Mary Cassatt. Gelecek 11 yıl boyunca, ölümüne dek, neredeyse tamamen kör ve mutsuz bir şekilde yaşar; hayatında en çok zevk aldığı şeyden mahrum kalmıştır.

Mary Cassatt

Kaynak:

https://www.biography.com/people/mary-cassatt-9240820
http://www.theartstory.org/artist-cassatt-mary.htm

Menüye dön