Katsushika Hokusai – The Great Wave

Katsushika Hokusai
Katsushika Hokusai, The Great Wave

Katsushika Hokusai 31 Ekim 1760’ta doğmuş ve 10 Mayıs 1849’da hayatını kaybetmiş Japon bir ressamdır. Aynı zamanda Edo döneminin oymabaskı ustası ve değişken dünyanın resimleri anlamına gelen ukiyo-e ressamıdır. Bilinen en ünlü resmi The Great Wave isimli resmidir. Bu resim Otuz Altı Fuji Dağı Manzarası serisi içerisinde yer alır.

Katsushika Hokusai’nin The Great Wave aynı zamanda Under the Wave off Kanagawa olarak da bilinen resmi dünyanın en çok bilinen resimleri arasındadır. Japon sanatının da en ikonik çalışması olarak değerlendirilmektedir. Resmin binlerce kopyası hızlıca basılmış ve ucuz bir fiyattan satılmıştır. Japon ticaretinin yoğun bir şekilde yasak olduğu zamanlarda yapılmasına rağmen, Hokusai’nin resminde Alman sanatı etkisi görülmektedir. Bu resim on dokuzuncu yüzyılda birçok Avrupalı sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Katsushika Hokusai Otuz Altı Fuji Dağı Manzarası serisini yerel seyahat patlamasına bir tepki olarak yapmıştır. Aynı zamanda Fuji Dağı ile kişisel bir takıntısı olduğu da bilinmektedir. Tarih bilimci Richard Lane şöyle belirtmiştir: “Hokusai’yi hem Japonya’da hem de dünyada ünlü yapan bir çalışma varsa o da muazzam baskı serisi olmalıdır.” Hokusai’nin bundan önceki çalışmaları da oldukça önemli olsa da geniş çapta bilinirlik kazanması bu seriyle gerçekleşmiştir.

Katsushika Hokusai ve Fuji Dağı etkileri

Katsushika Hokusai
Fuji Dağı’nın bir görünümü

Fuji Dağı Japonya’nın en yüksek dağıdır ve uzun süre boyunca kutsal sayılmıştır. Hokusai’nin bu dağ ile özel bir bağı olduğu ve dağa hayranlık duyduğu belirtilmektedir. Bu durum da bu seriyi yapmasına sebep olmuştur. Ancak gelişen yerel seyahat ve Fuji Dağı görsellerine olan talebin artması da bunda etkili olmuştur. Japon oymabaskıları genelde hediyelik eşyalar olarak satılıyordu. Hokusai’nin resimlerini satın alan asıl kitle, “Fuji kültü” takipçileri olan şehir halkıydı. Bu insanlar dağa tırmanıp hac görevlerini yapıyorlardı. Aynı zamanda yeni başkenti görmeye gelen turistler de bu resimlere ilgi duyuyordu. Bugün Tokyo’daki gökdelenler Fuji Dağı manzarasını karartsa da, Hokusai’nin takipçileri için dağın zirvesi şehir boyunca görünür durumdaydı.

Bazılarında küçük bir ayrıntı, bazılarında ise sadece dağın kendisi olmak üzere çok farklı resimleri bulunduran serinin tek ortak özelliği sadece Fuji Dağı. Bu kadar ünlü bir resim olan The Great Wave’in birçok replikası ve yeniden yorumlamaları da mevcut elbette. Günümüz mangasının gelişiminde büyük etkileri olduğu ve Avrupalı büyük sanatçılarca özenildiğini de belirtmek gerek. Birçok reklam ve ilginç sanat türlerine olan etkilerini de aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Menüye dön