Javier de Riba ve Sprey Boyasıyla Yarattığı Enfes Eserler

Javier de Riba 1985 doğumlu katalan bir tasarımcı. Barcelona’da doğan bu yaratıcı sanatçı, sürdürülebilirlik ve insancıl yaklaşımlara odaklanan, grafik ve iletişim projeleri üreten Reskate Arts & Crafts Collective’in bir parçası olarak çalışıyor. Her yeni çalışmada kendi kişisel stilini tekrar sorguluyor ve her proje için uygun bir hale getirmeye çalışıyor. Javier de Riba için her yeni eser estetik değerlerini tekrar gözden geçirmesine ve yeni stil ve teknikler geliştirmesine yardım ediyor. Kamusal alanlarda yarattığı çalışmaları ile eşyaların ve mekanların değerini sorguluyor ve mekanlara bakışımızı değiştirerek algımızla da oynuyor bir yandan.

Javier De Riba
Javier De Riba
Javier De Riba

Javier de Riba katalan köklerinden etkilenerek, terkedilmiş kamusal alanlarda yarattığı Floors adlı çalışmasıyla etkiledi beni en çok. Floors kelimesi de hem kanvas olarak yerleri kullandığından hem de Flor kelimesinden geliyor ki bu kelime katalan dilinde çiçek anlamına geliyor. Oldum olası terk edilmiş alanlara bir ilgim olmuştur. Terk edilmişliğin zamanla yarattığı o ‘duygusal’ durum Javier’in sprey boyalarıyla bir anda renkleniveriyor ve mekanlara çok daha farklı gözlerle bakmamıza sebep oluyor. Bir zamanlar içinde seslerin, renklerin ve yaşamın olduğu bu alanlar, zamanın yıkıcılığı ile hayli hüzünlü görünürken, Javier’in yarattığı renkli eserleri ile tekrar hayata dönüyor ve geçmişin görkemine tekrar göz kırpıyor. İlhamını katalan ülkelerindeki mozaik fabrikalarından alan Javier, bu tür mozaiklerle büyüdüğünü; yaşadığı yerde çoğu evde bu tür mozaiklerin olduğunu ve her mozaiğin olduğu eve bambaşka bir karakter kattığını belirtiyor. Açıkçası evimde ya da bahçemde böylesi renkler ve geometrik desenler olmadan büyüdüğüm için sanatçıyı kıskanmadan edemedim. Özellikle yıllar sonra böylesi bir proje için kendisine ilham kaynağı olması ise bambaşka bir hikaye.

Javier De Riba
Javier De Riba
Javier De Riba
Javier De Riba

Hiç beklenmedik yerlerde insanın karşısına çıkan bu tür sanat eserlerini özellikle seviyorum. Floors projesinin beklenmedik oluşu ve olduğu yer ile şaşırtıcı dinamiği ayrı ayrı hepsini çok sevmeme neden oldu. Keşke bir evim ve bahçem olsa da her yeri bu sanatçının desenleriyle doldursam… Ne dersiniz?

Sanatçı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için buraya: Javier de Riba, Instagram’da takip etmek için de buraya: Javier de Riba

Menüye dön