4. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 25 Haziran’da Başlıyor!

İstanbul Opera Festivali başlıyor! Ne kadar oldu operaya gitmeyeli ya da hiç gittiniz mi? Gitmediyseniz muhakkak gitmeniz lazım. Sanatın her dalını denemeden dünyadan göçmemek grek neticede. Ben de Topkapı Sarayı’nda Saraydan Kız Kaçırma‘yı izleyeceğim sevgiliyle bu sene. Heyecanla bekliyorum.

istanbul opera festivali

Aşağıda festival ile ilgili açıklamayı bulabilir, biletleri mybilet.com‘dan alabilirsiniz. Operada görüşmek üzere!

İstanbul’un, opera gibi evrensel bir sanat alanında uluslararası bir festivale dört yıldır ev sahipliği yapması, bu dünya metropolüne çok yakıştığı gibi, Türkiye’nin çağdaş uygarlık yolunda aldığı mesafenin de önemli bir göstergesidir.

istanbul opera festivali

Festivalleri kentle bütünleştirmek, farklı kentsel mekanlarda etkinlikleri yaparak hem o mekanlara hem de etkinliklere dikkati çekmek mümkündür. İstanbul Uluslararası Opera Festivali’nde yer alan temsillerin kentin tarihi mekanlarında yapılması İstanbul’un dünya sanat haritasındaki yerini kalıcı kılmaktadır.

istanbul opera festivali

Uluslararası bağlamda, Türkiye’nin opera sanatı alanında kaydettiği gelişmeyi sergilemek ve yerel izleyicinin uluslararası çaptaki opera temsillerini ve sanatçılarını görmesini sağlamak, özellikle gençlerin yaratıcılıklarını besleyerek seyirci ve sanatçılar açısından yeni açılımların kazanılmasına hizmet etmektedir.

istanbul opera festivali

Dünyanın önemli kültür merkezlerinde geleneksel hale gelmiş olan uluslararası opera festivallerinin bir benzerini de İstanbul’da gerçekleştirerek şehrin ticaret hayatı ve turizmi de canlandırılmaktadır.

istanbul opera festivali

17 milyonluk nüfusuyla birçok Avrupa ülkesinin nüfusunun iki katına ulaşan ve çok önemli bir dünya metropolü olan tarihi kent İstanbul’un bir Opera Festivali’ne kavuşması kültürel gelişiminin boyutunu göstermek bakımından ciddi bir atılımdır. Tüm sanatseverlere iyi seyirler diliyoruz.

Menüye dön