Hidenobu Suzuki ve Japonya Fotoğrafları

Japon edebiyatını çok sevdiğim için, insanlar hemen Japonya’nın da en sevdiğim ülkelerden biri olduğunu düşünüyor. Konu hakkında o kadar çok yorum ve soru aldım ki ister istemez kendimi bu ülkeye daha yakın hissetmeye başladım. Yıllar içinde hakkında daha çok şey öğrendiğim bu ülke, her defasında beni büyülemeyi başardı. Zaten kiraz çiçeklerini bu kadar seven bir ülke beni büyülemeyecekti de ne yapacaktı ki? Gitmek istediğim ülkeler arasında ilk üçte olan bu ülkeyi daha çok fotoğraflardan tanımaya çalışıyorum. Durum böyle olunca da birbirinden güzel işlere rastlıyorum. Hidenobu Suzuki sizin de Japonya’yı çok sevmenize neden olacak, iyi bir fotoğrafçı.

Japonya fotoğrafları
Japonya fotoğrafları
Japonya fotoğrafları
Japonya fotoğrafları
Hidenobu Suzuki ve Japonya Fotoğrafları
Hidenobu Suzuki ve Japonya Fotoğrafları
Hidenobu Suzuki ve Japonya Fotoğrafları
Hidenobu Suzuki ve Japonya Fotoğrafları

Japonya fotoğrafları9

Japonya fotoğrafları aracılığıyla kolaylıkla tanınabilecek bir ülke değil elbette. Ancak bu ilginç ülkenin ne kadar güzel olduğunu görmemek elde değil. Hidenobu Suzuki amatör bir fotoğrafçı. Realizmin daha çok Batı tarafından benimsenen bir stil olduğunu, kendi fotoğraflarının ise Japon resimlerine benzediğini ve Japon halkının manzara fotoğrafçılığı ile duygularını ifade etmeyi sevdiğini belirtmiş. Fotoğraf makinasıyla duyguları yakalamayı amaçlayan fotoğrafçı, fotoğraf çekerken mantıklı düşünmenin belki daha iyi sonuçlar doğuracağını ancak fotoğrafçıyı sıkacağını söylemiş. Duygularla çalışmanın ve duyguları yakalamaya çalışmanın daha dinlendirici ve en nihayetinde çok daha güçlü olduğunu düşünüyor. Fotoğraflarına bakınca her ne yapıyorsa onu yapmaya devam etmesinin gerektiğini düşündüm. Her bir fotoğrafı tertemiz, derin nefesler gibi insanı rahatlatıyor. Ben özellikle sabahın erken saatlerinde çektiği fotoğraflara hayran kaldım. Sabah 5 gibi kalkıp, yağmur sonrasında fotoğraf çekmek zaten kendi başına yeteri kadar romantik bir durum, ortaya çıkan fotoğraflar da Japonya’nın güzelliği ile birleşince insanı mutlu ediyor.

Japonya fotoğrafları6
Japonya 1
Japonya fotoğrafları 2
Japonya fotoğrafları11
Japonya 2
Japonya fotoğrafları10

Yakın zamanda okuduğum Fotoğraf ve Toplum adlı kitap sayesinde artık fotoğraflara farklı gözlerle bakar oldum. Beni en çok etkileyen fotoğrafların da manzara ve doğa fotoğrafları olduğuna karar verdim. Hidenobu Suzuki‘nin fotoğraflarında doğanın hem kudretini hem güzelliğini hem de inceliğini görmek mümkün diye düşünüyorum. Özellikle gün doğumları ve gün batımlarında yakalığı ışık ve sis ile güçlü bir leyler yakalamış. Peki sizin favoriniz hangisi oldu?

Menüye dön