Cazın Picasso’su, Miles Davis!

İlk kez Miles Davis dinlediğim akşamı hatırlıyorum da, bu zamana kadar müzik dinlememişim demiştim kendi kendime  (Chopin dışında elbette). Sürekli caz dinleyebilen bir insan olamadım hiç, keşke olabilseydim. Şimdiki gibi ara ara hatırlayıp dinlemektense sürekli dinleyebilirdim zevkle. Belki aradan birkaç sene geçtikten sonra, belki biraz daha durulunca sadece sakin akşamlarda değil de, sürekli cazla şenlendirebilirim günlerimi. O zamana kadar cazın Picasso’su Miles Davis ile daha samimi olmak hiç de zor olmayacak. Bu dev sanatçı hem kulağa hem de göze bayram!

miles davis

Miles Davis hakkında kısa bir araştırmadan sonra milyonlarca bilgiye erişebileceğiniz aşikar. Hatta insanlara en sevdikleri sanatçıyı söylemelerini istediğinizde mutlaka adını (sıkça) duyacaksınız. Döneminin en büyük sanatçısı olmasının yanı sıra tarih boyunca asla unutulmayacak bir müzisyen oldu. Bir de resim yaptı… Müzik yapmadığı zamanlarda resim yaparak zihnini pozitif bir şeyle doldurduğunu ve bunun ona terapi gibi geldiğini belirtmiş. Ömrü boyunca resim ve çizim yaptığını söyleyen sanatçı, terzisi İngilizce konuşamadığı için ona da istediği kıyafetleri çizerek anlatmış. Yaptığı birkaç resmini albüm kapağı olarak kullandığını sanatçıyı çok sevenler bilir. Ben şarkıları dışında resimlerini de çok sevdiğimden birkaçını paylaşacağım burada. Picasso of Jazz lakabını da resimleriyle kazanmış, daha harika bir isim olamazdı kanımca.

Miles Davis Miles Davis

I Can U Can't - Miles Davis
I Can U Can’t
The Kiss - Miles Davis
The Kiss
Until June 6 - Miles Davis
Until June 6

Miles Davis ve resim

Miles Davis ellili yaşlarına kadar ciddi bir şekilde resim yapmadı ancak görsel sanatlara da kırk yıldır müziğinde yaptığı gibi aynı konsantrasyon ve kararlılıkla yaklaştı. Resimleri üzerinde durmadan saatlerce çalıştığı da sıkça belirtiliyor tanıdıkları tarafından. Tutkuyla yaptığı bu çalışmalarda sonuçlar bir hayli değişik ve biraz karışık. Sanatçının efsane bir ressam olmadığı aşikar ancak özellikle soyut resim konusunda çok iyi bir ressam. Özellikle kendisi gibi müzisyen olup da resim yapanlar arasında en iyisi olduğu söyleniyor. Renkten ve dengeden anladığı, maskülen bir stili olduğu ve kompozisyonları üzerinde korkusuzca ve tutkuyla çalıştığı belirtiliyor. Şimdi şöyle düşünmek lazım; bu resimlerin Miles Davis tarafından yapıldığını bilmeseydiniz ikinci kez dönüp bakar mıydınız? Evet bakardınız çünkü insanın dikkatini hemen üzerine çeken bir canlılıkları, bir sesleri var bu resimlerin.

Harikalarından bir tanesini aşağıda paylaşıyorum. Umarım zevkle dinlersiniz. Resimlerini daha detaylı incelemek isterseniz de şöyle bir kitap var: Miles Davis: The Collected Artwork

Sonraki yazı ➝
Menüye dön