Carl Larsson ve Huzurlu Resimleri

İsveçli sanatçı Carl Larsson ilk gördüğümde renklerine ve özellikle konularına hayran kaldığım bir sanatçı olmuştu. Hakkında daha çok şey öğrendikçe bu sanatçının ailesine de evine de bayıldım. Sizinle de hemen paylaşmak istedim. 28 Mayıs 1853’te Stockholm, ‘Gamla stan”da dünyaya gelen Carl Larsson’ın oldukça fakirdi ve çocukluğu da hayli içler acısıydı. Ancak on üç yaşındayken öğretmeni Carl’ın Stockholm Academy of Fine Arts’a gitmesi konusunda ısrarlı davrandı ve Carl okula kabul edildi. Okulun ilk yıllarında içine kapanan ve utanıp sıkılan Carl 1869 yılında on altı yaşındayken aynı akademide  ‘antique school’a kabul edildi. Artık kendinden emin bir öğrenci olan Carl okul hayatında önemli bir konumdaydı. Kitaplar, dergiler ve gazeteler için birçok illüstrasyon yaptıktan sonra Paris’e yerleşti. Paris’te ne yazık ki aradığı başarıyı yakalayamadı ve o dönemin Parisinde ünlü olan akımlara da hiç yanaşmadı.

Carl Larsson
Carl Larsson
Carl Larsson

Carl Larsson’ın hayatında bir dönüm noktası varsa o da 1882 yılında gerçekleşmiştir. Paris’in dışında yer alan Grez adlı bölgede İskandinav sanatçı kolonisinde Karin Bergöö ile tanışmıştır. Karin yakında Carl’ın eşi olacaktır. Grez’de kaldığı sürece Carl en önemli işlerini ortaya çıkarmıştır ve artık suluboya ile çalışmaktadır.

Carl Larsson
Carl Larsson
Carl Larsson
Carl Larsson
Carl ve Karin Larsson evlenirler ve sekiz çocukları olur. Bundan sonra Carl’ın en çok sevdiği modeller eşi ve birbirinden sevimli çocuklarıdır. 1888 yılında genç aileye Karin2in babası Adolf Bergöö bir evlilik hediyesi verir; Sundborn’de bulunan Little Hyttnäs adlı ev. Bu evin zaman geçtikçe çok ünleneceğini ve her sene ziyaretçi alacağını o zamanlar kimse bilmiyordur elbette. Carl ve Karin bu küçük ve sevimli evi kendi zevklerine ve minik bireylerinin ihtiyaçlarına göre dekore etmeye başlarlar. Bir dekoratör olan Karin’in zevkli eli ve Carl’ın sanatçı kişiliği ile ev bir harikalar diyarına dönüşür, elbette İskandinav estetiğini de unutmamak gerek!

Carl Larsson
Carl Larsson
Carl Larsson

Carl Larsson’un yaşadıkları bu enfes ev ile ilgili resimleri ve kitapları sayesinde bu ev dünyanın en çok bilinen sanatçı evlerinden biri haline gelir. Ev artık Carl ve Karin Larsson’ın torunlarının. Her sene Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaretçileri kabul ediyorlar. (Buradan inceleyebilirsiniz.) Böylece dünyada görmek istediğim yerler arasına bir tanesini daha eklemiş oldum. Keyifle!

Menüye dön