Aşık Sanatçılar ve Aşkla Yaptıkları Eserler

Bu sene 14 Şubat için herhangi bir hediye önerisinde bulunmaktansa aşık sanatçılar ve aşkla yaptıkları eserleri yazmanın daha keyifli olacağını düşündüm. Kim bilir belki siz de ilham alır, bir şey almak yerine içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarıp bir eser yaratabilirsiniz. Bu küçük bir resim, uzunca bir şiir, bir öykü ya da şarkı bile olabilir.

Aşık sanatçılar ve aşk için yaptıkları eserler

Pablo Picasso’nun Marie-Therese Walter için yaptığı “The Dream” (1932)

Aşık Sanatçılar

Marie-Therese Walter Pablo Picasso’nun sürrealist dönemindeki ilham perisiydi. Aralarındaki ilişki biraz farklı bir ilişki idiyse de olukça güçlü bir bağları vardı. 1974’te Picasso’nun ölümünden dört yıl sonra Marie-Therese Walter kendini astı.

John Lennon’ın Yoko Ono için yazdığı “Dear Yoko” (1980)

Yoko Ono ve John Lennon arasındaki efsane aşkı bilmeyen yoktur zaten. Japon avangard sanatçısı, barış aktivisti ve şarkıcı Yoko Ono için yazılan bu keyifli şarkı John Lennon’ın öldürüldüğü yıl yazılmış.

Claude Monet’nin Camille Doncieux için yaptığı “The Woman in the Green Dress” (1866)

Aşık Sanatçılar

Claude Monet’nin birçok çalışması için ilham kaynağı olan Camille Doncieux Monet ile 1870 yılında evlendi. Birlikte yaşadıkları süre boyunca fakirlik çektiler ve evliliklerinden kısa bir süre sonra Camille Doncieux hayata veda etti. Hayatları boyunca Monet’e fazlasıyla ilham kaynağı olan Camille’i sanatçı ölüm döşeğindeyken de resmetmiştir.

F. Scott Fitzgerald’ın Zelda Fitzgerald için yazdığı “This Side of Paradise” (1920)

Aşık Sanatçılar

The Great Gatsby romanıyla dünyanın en çok tanınan yazarlarından biri olan F. Scott Fitzgerald, en sonunda eşi olan sevgilisi Zelda için “This Side of Paradise” adlı romanı yazdı. F. Scott Fitzgerald’ın alkol kullanımı ve ani ünü ve Zelda Fitzgerald’ın da zihinsel dengesizliğinden dolayı ilişkileri sürekli çalkantılı bir haldeydi. Romanın ana karakterinin bazı cümlelerini direkt olarak Zelda’nın günlüğünden aldığını da belirtelim.

İmparator Şah-ı Cihan’ın eşi için yaptırdığı Tac Mahal (1653)

Aşık Sanatçılar

Dünyanın en önemli mimari yapılarından biri olan Tac Mahal, müthiş bir aşk sonucunda ortaya çıkmış bir yapıt. Her sene yaklaşık olarak 3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Tac Mahal imparatorun eşine duyduğu sevginin bir göstergesi olarak yapıldı. İmparatorun eşi 14. çocuğunu doğururken hayata veda etti.

Sevgililer Günü’nüz kutlu olsun. Umarım sizi çok mutlu edecek ve kendinizi her gün çok şanslı hissettirecek bir insan karşınıza çıkar. Aşkla!

Menüye dön