Andre Derain ve Fovizm, Renklere Hayran Kalacaksınız!

Andre Derain fovizm hareketinin öncülerinden, Fransız bir ressam. 10 Haziran 1880’de Fransa’da doğmuş ve 8 Eylül 1954’te yine Fransa’da hayatını kaybetmiş. Aynı zamanda heykeltreş da olan ressam inanılmaz renkler kulanarak resim de müthiş bir akım başlatmış; fovizm. Fovizmin bir diğer öncüsü ise Henri Matisse. Bu ikili 1905 yazında Akdeniz’de bir köyde birlikte resim yapmaya başlıyorlar. Senenin sonunda oldukça yenilikçi olan bu resimleriyle bir sergi açıyorlar. Eleştirmen Louis Vauxcelles ressamların bu çalışmalarını görünce bunlara les Fauves ismini takıyor. Les Fauves de aşşağı yukarı vahşi yaratıklar şeklinde dilimize çevrilebilir. Akımın ismi de böylelikle konumuş oluyor; Fauvism yani fovizm.

andre derain
andre derain

1906 yılının Mart ayında ünlü sanat tüccarı Ambroise Vollard Deran’i Londra’ya gönderiyor. Ressamdan şehrin resimlerini yapmasını istiyor. Derain yaptığı 30 resimde Monet ve Whistler gibi daha önce şehri resmeden diğer ressamlardan çok farklı resimler çıkarıyor ortaya. Canlı renkler ve kompozisyonlarla Derain Thames ve Tower Bridge’i birçok kez resmediyor. Bu Londra resimleri ise en popüler resimleri arasında. Sanat eleştirmeni T. G. Rosenthal Derain için şöyle diyor: “Monet’den bu yana hiçbir ressam Londra’yı böylesi ferah ve yine de İngiliz olarak resmetmemişti.”

andre derain
andre derain
andre derain

Andre Derain harika renkleriyle günümüzü şenlendirmek için resim yapmış sanki. Bazı resimlerde pointilism de göze çarpsa da fovizm başlı başına bir akım. Aşağı yukarı on sene süren bu akım hakkında gelecekte daha çok şey yazmayı planlıyorum. O zaman kadar Derain’in keyfini çıkarın!

andre derain
andre derain

Derain ve Matisse 1905 yazı boyunca birlikte çalıştılar ve yıl sonunda, oldukça yenilikçi olan çalışmalarını sanat dünyasına sundular. Louis Vauxcelles adlı eleştirmen canlı ve değişik renkleri görünce bu çalışmaları les Fauves (wild beasts) olarak tanımladı. Böylelikle fovizm akımı başlamış oldu.

Comments are closed.

Menüye dön