Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar

Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar başlıklı bir okuma projesi yaratmak uzun zamandır aklımdaydı. Ne zaman bir sanatçı hakkında güzel bir kitap okusam, hem sanat hem de edebiyat adına böylesi kitapların daha çok insana ulaşmasını diledim. Bir de tabi, edebiyat ve sanatın dünya üzerinde insana en çok mutluluk veren şeylerden olduğunu düşünüyorum. Bu ikisi bir araya geldiğinde mutluluk katsayısı da artıyor elbette. İşte tamamen bu sebeple ortaya çıkan ve giderek büyüyecek olan bir okuma projesi olacak bu. Hem sizden gelecek önerileri hem de keşfettiğim ve okunmaya değer ilgili her kitabı bu sayfada paylaşmak istiyorum. Umarım ortaya güzel bir Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar listesi çıkarabiliriz.

Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar

Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar adı üstünde bir proje olacak ama ‘Sanat nedir?’ sorusunun cevabı üzerinde hala uzlaşmaya varılamamış olduğundan kafalar biraz karışabilir. Karışmasın diye dilerseniz sadece ‘resim, heykel ve mimari’ ile yetinebilirsiniz. Ancak Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinde amaç hem mutlu olmak hem de yeni dünyalar keşfetmek olduğundan bunlarla yetinmek zorunda değilsiniz. Yani tamamen size kalmış. Kitap türlerine gelirsek, bunda da hiçbir sınır olmayacak; akademik kitaplar da olur, sadece resimlerden oluşanlar da. Yeter ki sanatla biraz daha içli dışlı olalım.

sanat ve sanatccca7ilar hakkinda kitaplar 1

Bu yazıya elbette Sanat Ne içindir? başlıklı yazıyı eklemeden de olmazdı. Bir de tabi, bedava sanat yazıları ve kitaplarına ulaşabileceğiniz birkaç adres de fena olmaz sanki, ne dersiniz?

Getty Publications Virtual Library
Getty Research Portal
Met Publications
Guggenheim

Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar

sanat ve sanatccca7ilar hakkinda kitaplar 1

Kurgu

Kurgu Dışı

sanat ve sanatccca7ilar hakkinda kitaplar kurgu discca7i

Vincent van Gogh

Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar

Vincent van Gogh en çok sevdiğim ressam olduğundan en çok onunla ilgili kitap okudum. İleride de yine en çok onunla ilgili kitapları okuyacağım. Ayrı bir listeyi hak ettiğini düşünüyorum.

Menüye dön