Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak

Japon edebiyatı hayatıma çok uzun yıllar önce ve ilginç bir şekilde girdi. Henüz Haruki Murakami dilimize çevrilmemişken, şimdi yayıncı olan bir arkadaşım bana Murakami’nin kadınlarına benzediğimi söylemişti. Haruki Murakami’yi daha önce ne duymuş ne okumuş olduğumdan söylediğinin bir iltifat mı yoksa hakaret mi olduğunu anlamadım. (Açık olmak gerekirse hala da anlayabilmiş değilim.) Eh durum böyle olunca İngilizce’ye çevrilmiş bir Murakami satın aldım ve okumaya başladım. Bundan sonra tüm hayatımı etkileyecek bir okuma serüveni de böylelikle başlamış oldu.

Japon Edebiyatı

Haruki Murakami’nin Japon edebiyatını tüm dünyada tekrar hareketlendirmesiyle bir Japon edebiyatı çağı başladı desek abartıyor sayılmayız. Kitapçılarda daha çok Japon yazar görmeye, bu ülkenin kültürüne daha çok ilgi göstermeye başladık. Diğer Japon yazarların kitaplarının çevirileri hız kazandıkça Japon edebiyatının başlı başına keşfedilmesi gereken yeni bir derya olduğu ortaya çıktı. Kimileri sadece Haruki Murakami okuyup bu devri kapattıysa da, benim gibi bazıları bu yeni dünyanın her köşesini karıştırmaya, klasiklerinden modernlerine kadar tüm yazarları okumaya çalışıyor; biliyorum. Tam da bu yüzden Japon edebiyatına özel bir sayfa hazırlamak ve okuduklarımı ve okuyacaklarımı burada toplamak istedim.

Japon Edebiyatı ve bir ülkeyi kitaplardan tanımak

Bir hafta sonu, okumaya meraklı iki arkadaşımla Londra’nın hayli büyük kitapçılarından birine girdik. Ben alt katında Japonya’ya ait bölümde ne kadar zaman geçirdim bilmiyorum ama ikisi de tüm kitapçıyı dolanmış, beni bekliyorlardı. Biri şöyle dedi: “Elif, Japonya’yı sadece kitaplarını okuyarak tanıyorsun, bu sence de sadece ülkeyi gezip görmekten daha derin ve güzel değil mi?”. Bunu önceden de düşünmüş ve bu ülkenin kültürüne diğerlerine kıyasla çok daha aşina olduğumu görmüştüm. Ancak okuduğum onca kitaba (ve diğerlerine) rağmen bir şeylerin eksik kaldığını hissetmiştim. Galiba bu eksik yüzünden dönüp dolaşıp Japon edebiyatına sarılıyorum. Her yeni kitapta, her yeni yazarda bu eksik giderek artıyor; hırsla yeni kitaplar peşine düşüyorum. Okudukça kaybolduğum bu güzelim dünyaya her gün biraz daha aşık oluyorum. Siz de olun istiyorum.

Japon Edebiyatı Romanları

Yukio Mişima Kitapları

Japon edebiyatı

Jun’ichiro Tanizaki Kitapları

Japon edebiyatı

Haruki Murakami Kitapları

Japon edebiyatı

Haruki Murakami’nin aşağıdaki listede italik olarak yer alan kitaplarını Kitaplık Kedisi henüz yokken okuduğumdan yorum yazmadım.

Ve Diğerleri…

Japon Edebiyatı ve Kültürü Üzerine Roman ve Kitaplar

Japon Edebiyatı - Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak

Bu listede Japon edebiyatı ve kültürü üzerine yazılmış her kitaba yer vermeye çalışacağım. Aynı zamanda Japonya ya da Japonlarla herhangi bir şekilde ilgili ancak başka milletten bir yazar tarafından yazılmış kitaplara da yer vereceğim.

Japon Yapmış Serisi:


Japon edebiyatı hakkında bilgi edinebileceğiniz diğer bir site de Contemporary Japanese Literature adlı blog, öneririm.

Menüye dön