Afternoon Tea – Enfes Bir İngiliz Geleneği

Afternoon tea İngiltere denince akla gelen ilk şeylerden olsa gerek. Çaya ve şekerli her şeye meraklı bu güzelim memleket, aslını söylemek gerekirse, çay keyfinin hakkını fazlasıyla veriyor. Geçtiğimiz günlerde öğleden sonra çayına meraklı Amerikalı bir arkadaşla pek sevimli bir mekana gittik. Çaylarımızı seçtikten sonra, kitaplar hakkında konuşa konuşa, servis edilen tatlı tuzlu her şeyi bir güzel mideye indirdik.

Afternoon Tea - Enfes Bir İngiliz Geleneği

İnsanların öğleden sonra çayına neden bu kadar meraklı olduğunu ve buldukları her fırsatta, sevdikleri bir mekanda, sevdikleri insanlarla neden çay ve yanındaki atıştırmalıklar için bir araya geldiklerini tahmin etmek zor değil. Bu hem çok güzel bir gelenek hem de gerçekten çok ama çok keyifli!

Afternoon Tea - Enfes Bir İngiliz Geleneği

Peki afternoon tea nasıl ortaya çıkmış? Söylenene göre bu keyif saati, yedinci Bedford Düşesi Anna tarafından 1830 yılı civarında ortaya çıkarılmış. Düşesin evinde akşam yemekleri oldukça geç bir saatte, sekizde yeniliyormuş. Durum böyle olunca da düşes, öğle yemeği ve akşam yemeği arasındaki koca zaman aralığında acıkıyormuş. Bu da genel olarak saat dört civarında oluyormuş. Düşes bu saatlerde hizmetlilerinden odasına getirilmek üzere bir çay tepsisi hazırlamarını, yanına ekmek, tereyağ ve -elbette tatlısız olmaz- bir de kek getirmelerini istiyormuş. Bu zamanla düşesin bir alışkanlığı haline gelmiş ve arkadaşlarını da kendisine katılmaları için bu saatlerde evine davet etmeye başlamış.

Afternoon Tea - Enfes Bir İngiliz Geleneği

Bu çay molası oldukça popüler bir sosyal etkinlik haline gelmiş. 1880lerde yüksek sınıf ve sosyete kadınları, dört ile beş saatleri arasında konuk odasında servis edilen afternoon tea ziyafetine katılmak için, döneminin şık kıyafetlerinin yanında eldivenlerini ve şapkalarını da giyerek arz-ı endam ederlermiş davet edildiklere yere.

Afternoon Tea - Enfes Bir İngiliz Geleneği

Şimdilerde beş çayını bir yere davet edilmeden de gayet hoş bir şekilde deneyimlemek mümkün. Yolunuz Londra’ya düşerse ve öğleden sonra kendinizi aç hissederseniz, mutlaka bu deneyimi yaşayın derim. Geleneksel afternoon tea servisi yapan bazı oteller şunlar: Claridges, Dorchester, Ritz ve Savoy. Aynı zamanda Harrods ve Fortnum and Mason mağazalarında da afternoon tea servisleri mevcut. Ancak şimdiden belirteyim öyle çay ve atıştırmalık deyip geçmemek lazım, gerçekten çok pahalı bir deneyim bu. Keyifle!

Afternoon Tea - Enfes Bir İngiliz Geleneği

Menüye dön