Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları – Tarkan Kaynar

Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları Tarkan Kaynar’ın çok hoş bir dille yazdığı enfes bir kitap. Yıllarca Ayvalık’ta yazlarını geçirmiş biri olarak Ege’nin havasına da suyuna da aşığım. Özellikle zeytin ve zeytinyağını bu bölgede iyice tanıdım diyebilirim. Birbirinden değişik rüzgarları, farklı farklı otları, gün batımları, zeytin fabrikalarının önceleri alışamadığım ancak sonradan her duyduğumda gülümsediğim o kendine has kokusu, denizi, insanları ve buraya sığdıramayacağım birçok şeyi ile Ege bölgesi her şeyden ayrıdır. Eh elbette zeytin ağaçlarıyla bezeli bu bölgenin zeytinyağlıları da buradan yolu geçmiş herkesin favorileri arasındadır.

Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları Kuzey Ege boyunca afiyetle zeytinyağlı yemekler yiyebileceğiniz lokantaları anlatıyor. Tarihlerine kısaca yer verip, en ünlü yemeklerine yer veriyor ve elbette kullandıkları zeytinyağlarından da bahsediyor. Adreslerini de belirtmeden geçmiyor tabi. Kitabı okurken ziyaret ettiğim birkaç lokantaya rastlayınca anlamsızca sevindim ve gördüm ki gidip o güzelim zeytinyağlıları yenilecek birçok lokanta var. İnsan arabaya atlayıp yol boyunca bahsedilen her lokantada mola vererek gezmek istiyor resmen. Tatil boyunca kumsalda yan gelip yatmak yerine biraz keşfetmek ve lezzetli zeytinyağlılar yemek isterseniz bu kitabı alın ve kendinize bir yol haritası çıkarın derim. Hem bir gurme gezisi hem de deniz tatilini birleştirebileceğiniz nadir yerlerden biri var karşınızda ne de olsa. Kitaptaki birkaç tarifi de denemeyi unutmayın derim. Keyifle!

Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları - Tarkan Kaynar

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları – Tarkan Kaynar

Doğal bir sınır içeriyor Kuzey Ege bulunduğu bölgede. Kuzeyden aşağı geliyorsanız bir nefes alma, aşağıdan yukarı yol alıyorsanız bir serinlemeyle hissedersiniz o doğal sınırı. Bir de tabii o güzelim zeytin kokusunu… Bir yanınızda Edremit Körfezi, diğer yanınızda Kaz Dağları, ortadaysa zeytin ağaçları arasında lezzetin en sağlıklısıyla buluşuverirsiniz.

Bu bir yol kitabıdır. Gezi ya da tatil süresinde doğru yerlere uğrama konusunda zaman kaybetmeden, yöresel ve sağlıklı lezzetle buluşmanın pratik rehberidir.Yola çıkmadan önce çantanıza atacağınız bir yemek haritasıdır.

Üç dilekle başlayalım o zaman…
İyi yolculuklar!
İyi okumalar!
Afiyetler olsun!

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön