Zavallılar – Alasdair Gray

Zavallılar Alasdair Gray’in 1992’de yazdığı altıncı romanı. Kısa öyküler, şiirler, oyunlar, senaryolar ve kurgu dışı metinler de yazan Gray gerçekten çok üretici bir yazar. Zavallılar ise İskoç yazarın ne kadar yaratıcı bir zihne sahip olduğunu enfes bir şekilde gösteriyor. Whitbread Roman Ödülü ve Guardian Kurgu Ödülü’nü kazanan roman içindeki tüm tuhaflıklarıyla insanı şaşırtıyor ve biraz da olsa büyülemeyi başarıyor.

Zavallılar - Alasdair Gray

Zavallılar ilginç, garip ve üzerine düşünüldüğünde insanı eğlendiren bir kitap. Bella Baxter karakteri bu zamana kadar okuduğum en değişik kadın karakterlerden biri. Yani öyle ki sırf onunla tanışmak için bile okunur diyebilirim. Özellikle Frankenstein kitabını okuyup da beğendiyseniz bu kitabı da muhtemelen seveceksiniz diye düşünüyorum. Bella da en nihayetinde bir doktorun ürünü… Ancak Bella Frankenstein’ın canavarından çok daha gelişmiş, hatta çoğu insandan çok daha gelişmiş bir “insan”. Kitaptaki illüstrasyonlar hikayede anlatılan şeyleri kafanızda daha iyi canlandırabilmenize yardım ediyor ve hayli ilginçler. Değişik bir roman okumak isteyenlere önerebilirim. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: Bir zamanlar yaşadığı şeyler hakkındaki bu hikayeyi yazan doktor 1911’de öldü ve İskoç tıbbının cesurca deneylerinin tarihini bilmeyen okurlar bunu belki de tuhaf bir kurgu sanacaktır.

Zavallılar - Alasdair Gray

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Zavallılar – Alasdair Gray

Tuhaf, korkunç, sesi kulak zarlarını patlatan, insandan çok bir canavara benzeyen ama bir o kadar da duygusal, dâhi bir bilim adamı, hoyrat bir feminist yaratabilir mi? Yoktan var edilen zengin, güzel, fırtınalı kadını yoksul bir tıp öğrencisi için karşı konulmaz kılan tuhaf sır bu zavallı adamın kusurlu hayalleri mi yalnızca? Peki, insan eliyle yaratılan bir kadın dünyanın sorunlarına karşı siyaseten nerede durur?
Bu gerçek aşk ve bilimsel cesaret öyküsü okuyucuyu İskoçya ameliyathanelerinden kapıp aristokratik kumarhanelerden, yoksul İskenderiye’den ve bir Paris genelevinden rüzgâr gibi geçirerek bir İskoç kilisesinde gerçeklerle buluşturuyor.
İskoç edebiyatının önemli figürlerinden Alasdair Gray’e Whitbread Roman Ödülü ve Guardian Kurgu Ödülü kazandıran Zavallılar, Frankenstein temasının bütünüyle özgün bir versiyonu.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön