Yükseklerde – Paul Bowles

Yükseklerde Amerikalı yazar Paul Bowles’un 1966’da yazdığı, hayli ilginç bir roman. Eğer Ian McEwan seviyorsanız bu kitabı da sevebilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak kesinlikle bir plaj kitabı değil, şimdiden belirteyim. Ben ne kadar sahilde okumaya çalıştıysam da kendimi hep evde okurken buldum. Biraz daha dikkat isteyen kitaplardan.

Yükseklerde, yaşlı ve zengin bir Amerikalı profesörün kendinden çok genç karısıyla Latin Amerika’ya yaptıkları bir yolculuğu anlatıyor. Bu yolculuk sıradan ve eğlenceli bir tatilden çok, hayatlarını tamamen değiştirecek bir maceraya dönüşüyor. Bu ilginç çiftin ilişkilerindeki çarpıklıklar, Latin Amerika’nın sıcağı, boğucu havası ve tropik ortamıyla iyice kasvetli bir hale geliyor. Yazar mekanı da resmen bir karakter olarak işlemiş diyebilirim. Bir de tabi kitabın seyrini değiştiren bir çift çıkıyor asıl çiftimizin karşısına. Tamamen bir tesadüf gibi gözüken bu karşılaşma, ince ince işlenmiş bir planın sadece başlangıcı. Yazar karakterlerini o kadar iyi yaratmış ki kitaptan çıkıp okurla da bir şeyler paylaşacaklarmış hissi veriyor hepsi. Ancak hiçbirine tam olarak ısınamadığım, hiçbirine güvenemediğim için tedirgin bir şekilde okudum kitabı hep. Özellikle ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız Grove ve genç metresi asla karşılaşmak istemeyeceğim insanlardan. Hikayeden çok karakter romanlarını seviyorsanız bu kitabı da çok sevebilirsiniz. Baştan sona şaşırmaya, biraz dumur olmaya, parmak ucunda dolanmaya hazır olun derim. Keyifle!

Yükseklerde - Paul Bowles

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yükseklerde – Paul Bowles

Yaşlı bir Amerikalı profesör ile çocuğu yaşındaki karısı, kendilerini Latin Amerika’nın gizemli ortamında gelişen bir öykünün içinde bulurlar. Genç ve yakışıklı Grove ve güzel metresi Luchita’yla tanıştıktan sonra profesör ile karısının dingin yolculuğu, yerini anlaşılmaz olaylarla dolu bir serüvene bırakır. Görünüşte rastlantısal olan bu tanışma, romanın başkişilerinin hayatını tümüyle değiştirir, beklenmedik bir sona ulaştırır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan edebiyatının seçkin adlarından Paul Bowles’un en nitelikli romanı olarak tanımlanan Yükseklerde, baştan sona şaşırtmacalarla dolu, sürükleyici bir serüven.

Menüye dön