Yıldızlar Altında Istanbul – Selim İleri

Yıldızlar Altında Istanbul Selim İleri’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Yazarla romanlarından ziyade bir İstanbul kitabıyla tanışmak da kanımca gerçekten çok hoş bir durum. Hoş çünkü eskiden yaşamak için can attığım, şimdilerde de kaçmak için her türlü yola başvurduğum İstanbul’un hayatımdaki yeri çok ayrıdır. Hem sevgiyle hem de nefretle andığım bu şehir ne olursa olsun beni tarihiyle her zaman büyülemeyi başarmıştır. Selim İleri’nin bu kitabında da İstanbul’un güzel bir şehir olduğu zamanlar anlatılıyor. Kitabı okudukça yazarın anlattığı onlarca çiçeğin kokuları geldi yerleşti burnuma. Penceremden gördüğüm İstanbul tamamen farklı olsa da, eski İstanbul’u biraz da olsa kitaplarda yaşayabilmek çok güzeldi gerçekten.

Yıldızlar Altında Istanbul Selim İleri’nin yaşadığı Kadıköyü’nü anlatıyor daha çok. Yazarın anılarındaki Kadıköyü ve şimdiki Kadıköy arasındaki farkı okudukça şaşırmadan edemedim. Sadece Kadıköy de değil, Boğaziçi, Cihangir, Yeşilköy, beş yıldır yaşadığım Şişli ve daha niceleri… Bu semtlerin renkleri, kokuları, dokuları, insanları her şeyiyle değişmiş. Elbette kötüleşmiş, değişim hep kötüye daha kötüye gitmiş. Kitap boyunca renk renk, çeşit çeşit çiçekleri, bahçeleri ve ince ince işlenmiş bir mimariyi anlatıyor Selim İleri. Anlattıkları o kadar hoş o kadar çekici ki atlayıp gitmek istiyor insan oralara. Ancak penceremden baktığımda gördüğüm yegane şeyin binalar, binalar ve hep birbirine benzeyen binalar olması beni hemen durduruverdi. Sakin bir şekilde kitaba döndüğümde İstanbul’un geçmişte geriye döndükçe güzelleştiğini düşünmeden edemedim. Eh umalım da gelecekte İstanbul’u eski güzelliğine, kibarlığına yeniden eriştirecek işler yapılsın, yoksa bir zamanlarların en ihtişamlı şehirlerinden biri koca bir çöplükten başka bir şeye benzemeyecek. İstanbul tutkunlarına şiddetle öneririm. Keyifle!

Yıldızlar Altında Istanbul - Selim İleri

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yıldızlar Altında Istanbul – Selim İleri

Artık kimsenin bilmediği, hatırlayanların -hatırlamak isteyenlerin, belki- bile kalmadığı bambaşka bir İstanbul… Oysa topu topu 50 yaşında bir yazarın anıları… Unutulmuş, “bencil hesapların buzlu sularında” yol edilmiş bir İstanbul… Selim İleri yazdı.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön