Yetim Kalacak Küçük Şeyler – Oya Baydar

Yetim Kalacak Küçük Şeyler Oya Baydar’ın okuduğum ilk kitabı oldu. Neden bu zamana kadar okumadım bilmem ama Oya Hanım benim en derinlerime işledi ve ne yazık ki beni çok ağlattı. Belki okuduğum zamandan dolayı belki de kendimle uzun zamandır yüzleşmediğimden dolayı çok ağladım. Ağlamamak için de kitabı ancak bir ayda bitirebildim. Ama siz benim gibi yapmayın, ağlayacaksanız da bir güzel ağlayın.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif, fulltime reader 📚 (@kitaplikkedisi) on

Yetim Kalacak Küçük Şeyler adı üstünde bir kitap. Oya Baydar’ın unutamadığı “anlar”dan oluşuyor. Bu anların bazıları size çok yakın bazıları da yabancı gelecek ama hepsini merakla ve kalbinizde hafif bir çarpıntıyla okuyacaksınız. Yer yer gülecek, yer yer lanetler yağdıracaksınız. Bir de ağlayacaksınız, evet! Yazarın hayatına baktıkça bir Türkiye manzarası görecek, üzülmeden edemeyeceksiniz. Bir de bolca kedi bıyığı, sürgün, özlem ve erguvan renkleri giriverecek hayatınıza. Oya Baydar çok güçlü bir yazar. Onun anlarında kaybolurken kendinizle de yüzleşmeye hazır olun derim. Bazı anlar hepimizin ortak anları olabiliyor; birlikte göğüsledikçe güçlendiğimizi de öğrendim bu kitaptan. Keyifle!

Yetim Kalacak Küçük Şeyler - Oya Baydar

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yetim Kalacak Küçük Şeyler – Oya Baydar

Babası bebeği görebilsin diye çocuğu kucağıma alıp cama yaklaştırıyorum. Bebek minik ellerini babasına uzatıyor. Yaşlı adam, ihtiyarlık lekeleriyle bezeli, ince parmaklı, hünerli ellerini oğluna uzatıyor. İki minik, iki büyük el soğuk cama çarpıyor. “Görüş bitti!” diye bağırıyor nöbetçi. Parmaklıklar arkasındaki adamın, yaşlı babanın, minik bebeğin gözlerinde biriken yaşlar, o an okyanus kadar bir damla olup görüş hücresini dolduruyor.

Oya Baydar, yine unutulmayacak incelikte bir metin sunuyor okuruna; olaylarla değil anlık duygularla anlatılan bir yaşamöyküsü, bir çeşit otobiyografik roman bu. Öyle anlar vardır ki, bir bakış, bir ses, bir mimik; insana, dünyaya, yaşamanın eşsiz güzelliğine ya da derin kederine dair çok şey anlatır. O ânın duygusunu sadece biz biliriz, biz hissederiz. O anlar yalnızca bizimle vardır.

Yetim Kalacak Küçük Şeyler’de Oya Baydar o anları derliyor; yetim kalmasınlar, başkalarında yaşasınlar diye. Çünkü, “An gelir, gitme vaktidir.”

 

Menüye dön