Yenişehir’de Bir Öğle Vakti – Sevgi Soysal

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti Sevgi Soysal’ın siyasi sebeplerden dolayı hapse girdiğinde yazdığı bir roman. Yazar Ankara’nın artık pek hatırlanmayan Yenişehir semtini arkaplana alarak insanlardan bir demet sunuyor bize. 1970lerin Ankarasında yaşayan karakterler kulağa çok uzak gelebilir ama inanın hepsini ayrı ayrı çok iyi tanıdığınızı göreceksiniz.

Yenişehir'de Bir Öğle Vakti - Sevgi Soysal

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti okuduğum ilk Soysal kitabı oldu. Bu sene bol bol Türk kadın yazar okuma kararı almıştım. Durum böyle olunca bolca okuyan arkadaşlarım bana en sevdikleri yazarları önermekle kalmayıp kitapları hediye de ettiler. Bu kitap da hediyelerden biriydi. İyi ki diyorum bazen, ne güzel insanlar biriktirmişim hayatımda. Neyse efendim gelelim kitaba.

Soysal, toplumun her kesiminden insanı anlatıyor bu romanda. Devrimcisinden mirasyedisine, profesöründen hayat kadınına kadar her insan var kitapta. Türkiye’yi insanları üzerinden, her şeyiyle anlatıveriyor anlayacağınız. Bir yandan küçük hayatlarında sıkışıp kalmış insanları okurken bir yandan da yenilik peşinde koşanları okuyacaksınız. Bunlarla kalmayıp ekmek peşinde türlü işlerde çalışanları, namusluları, ahlaksızları, akıllıları, aptalları görecek, hepsinin bu koca alemde nasıl da birbirine değdiğini göreceksiniz. Baştan aşağı saracak sizi roman; gidip Piknik’te bir şeyler atıştırırken olanları izlemek isteyeceksiniz. Henüz Soysal okumadıysanız bu kitabını öneririm. Keyifle!

“İşte ben, bu alışkanlıklarından biri olmak istemem. Senin düzenle olan bağlarından biri. Sabahki diş fırçan, ya da kolunun altına sürdüğün deodorant, ya da yumurtalı şampuan olmak istemem. Bunların günlük mutluluğunda, rahatlığında belki sadece ufak bir payları var. İşte ben bu gündelik mutluluğun daha büyük bir payı olmak istemem. Yani daha rahat olman, korkmaman için örneğin, destek olamam sana. Düzenle bütün bağlarını koparabildiğin zaman, ki bu cesaret ister, bu cesareti gösterebildikten sonra zaten karanlıktan korkmayan biri olursun. O zaman yine beni seversen, bu sevgi kabulümdür. Tamam mı?”
-Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal

Yenişehir'de Bir Öğle Vakti

İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yenişehir’de Bir Öğle Vakti – Sevgi Soysal

Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön