Yeniden Çarmıha Gerilen İsa – Nikos Kazancakis

Nikos Kazancakis’in ilk olarak Zorba adlı kitabını okumuştum ve Zorba’yı okuyan her insan gibi derinden etkilenmiştim. Eşsiz bir sesi var Kazancakis’in ve insan bu sesten daha fazla duymak istiyor. Yeniden Çarmıha Gerilen İsa Zorba’dan sonra renk kattı Kazancakis’in seslerine.

Nikos Kazancakis - Yeniden Çarmıha Gerilen İsa

Kitabı sevmiş olmama rağmen hemen en başında belirtmek isterim, Yeniden Çarmıha Gerilen İsa’yı Zorba’yı sevdiğim kadar sevemedim. Belki Zorba’dan sonra okumasaydım bambaşka şeyler düşünebilirdim hakkında. Ama siz böyle söylediğime bakmayın; küçücük bir köyde geçen bu kitap aslında dünyaları anlatıyor. Karakterlerine de, eleştirilerine de, köye de hayran kalacak; kendinizi olayların ortasında buluvereceksiniz. Bol bol sinirlenecek bol bol hüzünleneceksiniz de aynı zamanda. Kazancakis’in mevsimlerin dönüşümünü anlatışını hayran hayran okurken, insanın doğasından tiksineceksiniz. Güç sahiplerinin bu gücü nasıl kullandıklarını görünce de… Şaşıracaksınız diyeceğim ama pek sanmıyorum. Sonuçta ülkemizin de pek bir farkı yok. Neyse. Bazılarınca yazarın en iyi kitabı olarak anılan Yeniden Çarmıha Gerilen İsa kuşkusuz insanlar hakkında çok şey anlatıyor. Sadece bunun için bile okunur diyeceğim ancak inanın çok daha fazlasını bulacaksınız. Keyifle.

Nikos Kazancakis - Yeniden Çarmıha Gerilen İsa

Tanıtım yazısı:

Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, çağdaş Yunan ve dünya edebiyatının en seçkin kalemlerinden Nikos Kazancakis’in ünlü romanlarından biridir.

Yunanistan’ın Likovrisi köyünde Paskalya Yortusu’nda geçen olaylar, köyün ileri gelenlerinin İsa’nın Çarmıha Gerilişi’ni yeniden canlandırmak istemeleriyle başlar. Köyden bir İsa, bir Yahuda, bir Mecdelli Meryem, bir Yakup bir de Petrus seçilir.

Bu seçimlerden sonra köy, bir daha o eski köy, köylüler de eski köylüler olamazlar. 

Gerçekleştirilmek istenen bu tiyatro oyunu bir gösteri olmaktan çıkıp hayatın ta kendisi olur.

Kazancakis bu romanında; Yunanlıların sonu iç savaşa kadar giden kendi iç çatışmalarını, komünizmi dinî inançlarının karşısında görüp çıkarlarına ters düşenleri Bolşeviklikle suçlamasıyla başlayan felaketleri acı bir ironiyle okuruna sunar.

Buradan satın alın: Nikos Kazancakis – Yeniden Çarmıha Gerilen İsa

Bu kitapla ne içilir: Kırmızı şarap. Bol bol. 

Bu kitapla ne dinlenir: Bir şey dinlemeyin derim.

Kitap yorumu ilk olarak Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön