Yemek, Damak Tadının Tarihi – Paul Freedman

Yemek, Damak Tadının Tarihi yemekle ve tarihle ilgilenen herkesin iştahla okuyacağı bir kitap. İçinde yer alan görsellerden kitabın güzelim tasarımına kadar her şeyi çok seveceksiniz. Farklı yazarlar tarafından ele alınan on farklı konuyu on farklı bölümde okuyacak ve damak tadının gelişimine şahit olacaksınız.

Yemek, Damak Tadının Tarihi insanlığın ilk dönemlerinden başlıyor ve günümüze kadar olan damak tadının tarihini anlatıyor. Hangi ülkede hangi ürünler neden daha çok yeniyor da bazı bölgelerde hiç tercih edilmiyor? Avrupalılar on dokuzuncu yüzyılda neden baharattan soğuyorlar? Peki çikolata ve kahve uluslararası ticareti ve insanların yemek alışkanlıklarını nasıl değiştiriyor? (İnanın sandığınızdan çok daha fazlasını bulacaksınız bu sorunun cevabında.) Fransız mutfağı nasıl oluyor da dünyanın her yerinde örnek mutfak konumuna geliyor? Dünyanın ilk restoranı neredeydi? Peki restoranlarlar ne zaman ve nereden dünyaya yayılmaya başladı? Dünyanın yeme içme alışkanlıkları hangi yönde değişiyor ve bu insanlık için iyi mi kötü mü? Bu ve buna benzer tonlarca soruyu cevaplıyor bu kitap. Damak tadının tarihine bakarken bir yandan da dünyanın ve insanlığın tarihini okuyacak, her şeyin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu göreceksiniz. İyi bir kurgu dışı kitap arıyorsanız ve yemek ve yemek tarihi üzerine kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsanız bu kitaba bayılacaksınız. Keyifle!

Yemek, Damak Tadının Tarihi
Grun Jules, The Dinner Party

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Yemek, Damak Tadının Tarihi kitabında tarihöncesi damak tadının evrimi, Antik Yunan ve Roma dünyasının damak tatları, İmparatorluk Çin’inde damak tadı ve gastronomi, Ortaçağ İslam mutfağının doğuşu, Ortaçağ Avrupa’sında yemek ve damak tadı, Rönesans’tan sonra yemek modaları, 1800’den sonra yemek yenilikleri, 19. ve 20. yüzyıllarda Fransız mutfağı, restoranın gelişimi ve gastronominin önündeki yeni ufuklara kadar pek çok konu, uzman kalemlerin ilgi çekici yazıları ve 97’si renkli, 238 görsel malzemeyle anlatılıyor.
Bu doyurucu “Güzel Kitap”ı kaçırmayın…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön