Yaza Yolculuk – Tomris Uyar

Yaza Yolculuk Tomris Uyar’ın okuduğum ilk kitabı ve kesinlikle sonuncusu olmayacak. Bu kısacık öykü kitabında yer alan bazı öyküler beni öyle etkiledi ki uzun zamandır hiçbir şeyi böylesine yoğun bir şekilde tüketmemiştim. İyi bir Türk kadın yazarı okumak kadar bana keyif veren bir şey yok sanırım.

Yaza Yolculuk - Tomris Uyar

Yaza Yolculuk ve yaz hüznü

Yaza Yolculuk yaz odaklı uzunlu kısalı öykülerden oluşan kısacık bir kitap. Bazı öykülerinden pek hoşlanmasam da bazıları beni öyle bir yerden yakaladı ki etkilerinden uzunca bir süre kurtulamadım. Yaz aylarını, bazı insanları, İstanbul’u, adaları ve daha birçok şeyi özledim bir anda. Yazın o hiçbir şeye benzemeyen hüznü çöktü üstüme. İnsanı düşündüren ve duygulandıran cümleler arasında gezinirken burnuma anason ve iyot kokuları doluverdi. Elbette bu kokularla birlikte bir sürü anı ve duygu. (Ah Proust!)

“Sıcak bir yazın son günleri. Moda iskelesine vapurlar daha seyrek uğruyor artık. Çarşı esnafı lambalarını gittikçe daha erken saatlerde yakıyor. Akşam inerken sebzelere serpilen su, yıkanmış taşların buğusuna karışıyor. Her yer deniz. Yakında kış gelecek. Oysa yaz dendi mi hep o adada keskin akasya kokusu, Boğaz’da denizli ıhlamur kokusu, arnavut ciğeri, rakı, balık kokusu. Ev hiç bir şey kokmuyor. Ev yalnızlık demek, kış demek.”

Yaza Yolculuk, Tomris Uyar

Yazı özlediyseniz, iyi öyküler peşindeyseniz ve daha önce hiç Tomris Uyar okumadıysanız öneririm bu kitabı. Hem çok kısa olduğundan hem de bazı öyküleri çok güçlü olduğundan size çok iyi gelebilir. Keyifle!

yaza yolculuk tomris uyar

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yaza Yolculuk – Tomris Uyar

Yaza Yolculuk’ta öğretilen basmakalıp değer yargılarının yeniden gözden geçirilmesi, kişinin kendine ve yaşadığı yere dönüş yolculukları yaz mevsiminin aracılığıyla anlatılıyor. 
1987 Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazanan kitap, yazarın iç yolculuğunun, iç hesaplaşmalarının en güzel örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön