Yaşlılık – İtalo Svevo

Yaşlılık okurken buhranlar geçirdiğim bir kitap oldu. Ancak zaman zaman insanın buhran zamanlarından bile hoşlanacağı tutar ya hani, bu kitap da benim hoşlandığım buhranlarımdan biri oldu. Emilio ve Angiolina hayatınıza bir anda giriverecek ve aşk üzerine çokça düşünmenize sebep olacak. Demedi demeyin.

Yaşlılık ile İtalo Svevo Emilio adlı karakterin zihnine atıyor okuru. Döneminin erkek zihinlerini incelerken bir yandan da aşkın insanı nasıl kör ettiğine şahit oluyoruz. Emilio sevmesi kolay bir karakter değil. Özellikle bir kadın okur olarak onun kadınlara ve aşka bakış açısına sinir olsam da kitapta ilerledikçe olanlar yüzünden adama acımadan edemedim. İnsanın karmakarışıklığını enfes bir şekilde anlatıyor roman. Biraz rahatsız olmaya, biraz yavaşlamaya itirazınız yoksa hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum. Serin bir yerde ve elinizde önerdiğim içki ile, keyifle!

italo svevo

Tanıtım yazısı:

Yaşlılık, otuz beş yaşındaki Emilio’nun güzel Angiolina’ya duyduğu takıntı derecesine varan tutkusu üzerine temelleniyor gibi görünse de, yazarın aslında Emilio karakteri aracılığıyla döneminin “güçlü” erkek profilini aşama aşama çöküşe uğrattığına tanıklık ederiz.

XX. yüzyıl edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Italo Svevo, İşte Hayat ve Zeno’nun Bilinci gibi başlıca yapıtlarında olduğu gibi, Yaşlılık’ta da; içinde yaşadığı yüzyıl eşiğini, karmaşık iç dünyası ve deneyimlediği buhranlarıyla birlikte döneminin insanını kendine özgü titiz gözlem yeteneği ve incelikli psikolojik betimlemeleriyle yansıtmıştır.

Kurgu, Svevo’nun imzasını taşıyan her yapıtta olduğu gibi, anlık olayların ötesinde, iki noktada düğümlenir; birincisi, Emilio, öteki iki romanın baş kişileri olan Alfonso ve Zeno’yla aynı hamurdandır, yaşam kavgasında yaya kalmış, kendi tutkusu karşısında bile çaresiz bir kişi, yeteneksiz, “beceriksiz biri”dir; ötekisi yaşamdır, olanca garipliği, tüm “özgünlüğü” ile, yaşamın ta kendisi, Svevo’nun ömür boyu eksilmeyen gençlik tutkusu, Schopenhauer’in deyişiyle “can sıkıntısı ile acı arasında gidip gelen bir sarkaç.”

Buradan satın alın; Yaşlılık – İtalo Svevo

Bu kitapla ne içilir: Cuba Libre içilir. O kadar nefis olur ki sırf içmek için kitabı elinizden bırakmak istemeyebilirsiniz.
Bu kitapla ne dinlenir: Şu çalma listesi çok hoş olabilir sanki: Sorrow

Menüye dön