Yaratılış Hikmetleri – İmam Gazzali

Sufizmle ilgilenmeye başladığımdan bu yana farklı farklı yayınevleri ve isimler ile karşılaşıyorum. Yeni ve koca bir dünya var karşımda anlayacağınız, yavaş yavaş keşfetmeye hazırlanıyorum. Hemen en başında gördüm ki çok dikkatli olup doğru kaynakları okumak gerek, yoksa insanı soğutup uzaklaştıracak çok kitap var. O yüzden günümüz yazarlarını değil de bundan yıllar yıllar önce yazmış insanların kitaplarını okumayı tercih ettim.

İmam-ı Gazzali ya da Gazzali kitapları ve hayatıyla oldukça tanınmış bir İslam âlimi, filozofu, mutasavvıfı ve müderrisiydi. Adını daha önce duymamış olsanız da söylediği bazı sözleri duymuş olabilirsiniz. Örneğin; “Cahillerle asla tartışmam, çünkü her defasında yenilirim.”, “Layık olmadan devletin makamlarına atananlar, astlarını ısırır, üstlerine kuyruk sallarlar.”, “Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zannedeɾ.”. Yaratılış Hikmetleri ise İmam Gazzali’nin yazdığı beş yüze yakın kitaptan biri. Ancak bu beş yüze yakın kitaptan sadece yetmiş küsür tanesi günümüze kadar gelebilmiş. Bu kitapta gökyüzünden insanlara, hayvanlardan bitkilere yaratılış hikmetleri ve dolayısıyla Allah’ın büyüklüğünü anlatıyor İmam Gazzali. Ben en çok gökyüzüne bakmanın on yararına bayıldım, umarım bundan sonra daha çok zaman geçireceğim maviliklere dalarak. Bir oturuşta okuyup bitirebileceğiniz bir kitap bu. İlgileniyorsanız hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum. Keyifle.

Nefes Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yaratılış Hikmetleri – İmam Gazzali

“De ki: Göklerde ve yerde neler var, bakın (da ibret alın!)” (Yûnus, 101)

Güneş, Ay, bitkiler, hayvanlar ya da hava, su, ateş neden yaratıldı?
Yaratılmasalardı ne olurdu?
Ve biz neden yaratıldık?

İnsan, ev sahibi gibidir. Bu âlemin içindeki her şey ona hizmet etmeye hazırdır. Peki, kaçımız varlıkların yaratılmasındaki hikmetleri düşündü? Hâlbuki Allah’ı bilmek için bu hikmetleri kavramak gerekiyor…

Batı düşünce dünyasının dönüşümünde de etkisi olan büyük İslâm âlimi İmam Gazzâlî, yaratılışımızın sırlarına ve hikmetlerine “bizim için” bir kapı açıyor.

Canlıları türlerine göre gruplandırdığı “Yaratılış Hikmetleri” adlı eseriyle, semâdan yeryüzüne, deniz canlılarından kuşlara pek çok varlığın yaratılış hikmetine değinerek hem yaratılıştaki harikaları görmemizi hem de Allah’ın azameti karşısında kalplerimizin ürpermesini sağlıyor.

Menüye dön