Yanılsamalar Kitabı – Paul Auster

Yanılsamalar Kitabı çok uzun zaman sonra Paul Auster’den okuduğum ilk kitap oldu. David Zimmer’ın başından geçenleri okurken ölümü, aileyi, umutları, aşkı, sanatı ve daha birçok şeyi düşünecek; kaybedilenlerle nasıl başa çıkılacağına dair hoş bir bakış açısı kazanacaksınız.

Yanılsamalar Kitabı bir uçak kazasında eşini ve iki çocuğunu kaybeden David Zimmer’ın kendini alkol ve depresyon ile yavaş yavaş nasıl yok ettiğini anlatmasıyla başlıyor. Onun gibi eliniz kolunuz bağlı ve üzgün bir şekilde çeviriyorsunuz sayfaları Sonra birden, gerçekten hiç olmadık bir zamanda David kendini güldüren biriyle karşılaşıyor: Hector Mann. Televizyonda Hector Mann üzerine bir belgesel izlerken bu enteresan oyuncunun kısa filmleri de gösterilir ve David bu filmlere gülmektedir. Hector Mann komik olmasının yanında oldukça gizemli bir oyuncudur çünkü ortada hiçbir sebep yokken bir anda ortadan kaybolmuştur. Kimileri oyuncunun öldürüldüğünü kimileri de farklı bir ülkede bambaşka işlerle hayatını kazandığını düşünmektedir ancak kimsenin gerçekten ne olduğuna dair bir fikri yoktur. David yavaş yavaş kendini öldürmek yerine Hector Mann filmlerinin peşine düşer, artık yapacak bir şeyi vardır. Filmleri izledikten sonra bunlar hakkında bir kitap yazan David’e ilginç bir mektup gelir. Bu mektuptan sonra olacaklar David’in hayatını tamamen değiştirecektir. Karakterleri, konusu ve akıcı diliyle insanı sürekli merakta tutan bir kitap bu. Paul Auster seviyorsanız bu kitabı da çok seveceğinize eminim. Keyifle!

Tanıtım yazısı:

Karısıyla iki küçük oğlunu bir uçak kazasında yitiren David Zimmer, yaşayan bir ölüye dönüşmüştür, kederini alkole gömerken günlerini kendine acıyarak geçirmeyi sürdürür. Bir gece televizyon izlerken, sessiz film döneminin komedi oyuncularından Hector Mann üzerine bir belgesele rastlayınca hayata bakışı bir anda değişir. Altmış yıl önce ansızın ortadan kaybolan ve o zamandan beri kendisinden haber alınamayan bu gizemli oyuncunun filmlerinin peşine düşen, Avrupa ve Amerika’da dolaşan David, sonunda onun hakkında bir kitap yazar. Kitap yayınlandıktan hemen sonra aldığı ve başka bir dünyadan gelmişe benzeyen ilginç bir mektupla hayatı geri dönülmez biçimde değişecektir. Soluk kesici bir tempoda ilerleyen bu şaşırtıcı roman, okuru gülünçle trajik olanın, gerçekle hayalin, şiddetle yumuşaklığın birbirinin içinde eridiği bir imgeler evreninde dolaştırıyor. Önceki romanlarında olduğu gibi rastlantıların insan yaşamında oynadığı rolün altını çizen, bütün olayların birbirine bağlanıp çözüldüğü “Yanılsamalar Kitabı”, Amerika’nın en güçlü ve özgün yazarlarından Paul Auster’ın, içeriği en yoğun, duygusal yanı en zengin romanlarının başında geliyor.

Buradan satın alın: Yanılsamalar Kitabı – Paul Auster

Bu kitapla ne dinlenir: Biraz sakin bir dinleme listesi çok yakışır: The Piano Bar
Bu kitapla ne içilir: Margarita

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön