Yanardağın Altında – Malcolm Lowry

Malcolm Lowry uzun zamandır okumak istediğim ve çok merak ettiğim bir yazardı. Kırk sekiz yaşında, hayli gençken intihar eden bu karizmatik yazarın en popüler kitabı Yanardağın Altında neredeyse her mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alıyor. Ancak benim gibi bilinç akışı tekniğiyle yazılan romanlardan hoşlanmıyorsanız kitaba biraz daha temkinli yaklaşmalısınız derim.

Yanardağın Altında - Malcolm Lowry

Yanardağın Altında aynı anda hem çok çekici hem de insanı yoracak kadar zor bir kitap olabiliyor. Meksika, Ölüler Günü Festivali, eski bir “Konsolos” ve eşinin kurtarmaya çalıştığı ilişki ve insanı yavaş yavaş tüketen alkol… Yani şu ardı ardına sıraladığım kelimelerin zihnimde yarattığı kitap o kadar enfes ki kitaba daha en başından büyük bir zevkle başladım zaten. Ancak Malcolm Lowry’nin stili insanı gerçekten çok yorabiliyor. Ayrıca sarhoş bir insanın konuşması sırasında yaptığı göndermeleri takip edebilmek ve bu arada asıl konudan sapmamak için kendimi zorlarken buldum diyebilirim. Ama işte tüm bunlara rağmen Lowry aklınızdan çıkmayacak sahneler ve enfes bir sonla iyi ki kitabı okumuşum dedirtiyor insana. Kendi mezar yazısını da yazan Malcolm Lowry bilinç akışı tekniğinden şiddetle nefret etmiyorsanız okunması gereken bir yazar diye düşünüyorum. Keyifle!

Malcom Lowry
Late of the Bowery
His prose was flowery
And often glowery
He lived, nightly, and drank, daily,
And died playing the ukulele.

Yanardağın Altında - Malcolm Lowry

Tanıtım yazısı:

1957 yılında kırk sekiz yaşındayken intihar eden ünlü İngiliz romancı Malcolm Lowry, kısa süren yaşamının tümünü ölüme varacak bir yarış gibi yaşadı. Sıkıntılarından, birbirine eklenen alkol ve delilik nöbetlerinden kaçarcasına dünyanın pek çok köşesine gitti. Yaşamöyküsünü kaleme alan Douglas Day’e göre Lowry alkolik olduğu için delirmedi, deli olduğu için alkole sığındı.
Lowry’nin 1936-1944 yılları arasında damıta damıta yazdığı Yanardağın Altında, 20. yüzyılın en önemli romanlarından biri. Lowry’nin Melville, Conrad ve Fitzgerald gibi ölümsüz yaratıcılar arasına girmesini sağlayan Yanardağın Altında için Fransız yayıncı Martin Nadeau şunu söylüyor: “Yanardağın Altında, dünyayı peşinden gidenler ve diğerleri diye ikiye ayıran bir ‘kült roman’dır.”

Buradan satın alın: Yanardağın Altında – Malcolm Lowry

Bu kitapla ne dinlenir: Meksika’dan klasik ve sakin şarkıların olduğu bir liste buldum, kitapla enfes gidiyor. Siz de mutlaka bu çalma listesiyle okuyun kitabı: Classics of Mexico
Bu kitapla ne içilir: Biraz canınız çekeceğinden favori içkinizi yanınızda tutmanızda fayda var.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön