Yabancılar Tanıştığında – Kio Stark

Yabancılar Tanıştığında, tanımadığınız insanlarla konuştuğunuzda gerçekleşen küçük mucizeleri anlatan hoş bir kitap. Bu konuşmalara sade bir günaydın ya da merhaba yetebiliyor. Elbette kitap gördüğünüz herkesle konuşmamanız gerektiğini de hatırlatıyor ama güzel bir günde, kendinizi güvende hissettiğiniz bir yerde, sıradan bir insana selam bile vermeniz hem sizi hem de o yabancıyı anlık değişimlere uğratabiliyor. Konusu itibariyle çok ilgimi çekmişti bu güzelim TED kitabı, iyi ki okumuşum.

Yabancılar Tanıştığında, yabancılarla konuşmanın insanların paylaştığı insan olma durumunu ortaya çıkardığını ve samimi duygusal bağlar yarattığını belirtiyor. Yazarın ve öğrencilerinin yaptığı çalışmaların da yer aldığı kitabı okudukça daha çok insana selam vermeye ve en azından yabancılardan bir gülümseme koparmaya başladım. Bu küçük “merhaba” ve günaydın”lar insanların hem sizin hem de kendilerinin farkına varmasını sağlıyor. En önemlisi de bu küçük selamlaşmaların bulaşıcı olması. Kitabı okuyup da yabancılara selam vermeye başladığınızda birkaç gün sonra o yabancıların da size selam verildiğini göreceksiniz emin olun. Yabancıların da aslında bizler gibi normal insanlar olduğunu gördükçe biraz daha iyi hissetmeye ve güvende  olmaya başlayacaksınız. Ancak kitabın üstüne basa basa söylediği, ırkçılık ve benzerlerinin de küçük bir merhaba ile yok olabileceği. Çünkü bu küçük merhabalar bazen hoş kısa sohbetlere bazen de ömür boyu sürecek dostluklara dönüşebiliyor. Kitapta büyük araştırmalara yer verilmemiş, daha çok yazarın çalışmalarından örnekler yer alıyor. yine de okuması keyifli ve değişik bir konu olduğundan hoşuma gitti. Öneririm.

Yabancılar Tanıştığında - Kio Stark

Optimist Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Yabancılar Tanıştığında – Kio Stark

Bu, konuşmakla ilgili bir kitap ve aynı zamanda görmekle, dinlemekle ve dünyaya karşı dikkatli olmakla ilgili… Anlayışınızı genişletmek ve size yabancı olan insanlara dair algınızı derinleştirmek için en anlık iletişimlerimizin bile ne kadar şiirsel ve derinlikli olabileceğini göstermek istiyorum. Sokakta kurduğumuz etkileşimlerin görünmez mekanizma ve anlamlarını görmenizi istiyorum. Dünyayı seveceğiniz yeni bir pencere açmak istiyorum.

Menüye dön