Ian McEwan – Yabancı Kucak ve Enduring Love

İlk defa Ian McEwan okudum ve uzun zamandır ilk defa bu kadar çarpıldım. The Comfort of Strangers / Yabancı Kucak uzun zamandır kitaplıkta okunmayı bekleyen kitaplar arasında beklerken çok şey  kaçırmışım. Bu çarpılma aslında karakterlerden birinde kendimi bulduğumdan değil, hikayeye de aşık olduğumdan değil. Yabancı Kucak’ın sonundan. Kafanızı hızlıca duvara vurmuş gibi hissedebilirsiniz. Bana öyle oldu.

Yabancı Kucak

Beklenmedik sonları zaten kim sevmez? Herkes sever ancak bu kitabın sonunun pek sevilecek bir yanı yok. Kitap bittiğinde kendimi küfrederken ve tabiri caizse mal gibi etrafa bakınırken buldum. Sevgili bile hala hatırlıyor halimi. Çok sıradan bir düzen içerisindeyseniz silkinmek için kısa bir yol olabilir. Zaten dediğim gibi, minicik bir kitap Yabancı Kucak. Kitabı okuyup da etkilenmeyen birine de rastlamadım, şimdiden belirteyim. Yok ben okumayacağım diyorsanız da filmi de varmış. Ben de hala izlemedim ama şuradan inceleyebilirsiniz. Siz yine de okuyun Yabancı Kucak’ı derim, Ian McEwan ilginç bir yazar.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ian McEwan – Yabancı Kucak

“Romanları mimari açıdan ele alırım. Kapıdan girildiğinde, o kapı öyle inşa edilmiş olmalı ki, okur o anda binanın sağlamlığına güvenmeli,” diyenIan McEwan, yine sağlamlığı garantili bir yapıyla karşımızda. Son dönem İngiliz edebiyatının parlak yazarlarından McEwan, Yabancı Kucak’ta gotik roman türünü romantizmin ilk dönemlerinden günümüze taşıyor. Gotik edebiyatın temel özelliklerinden olan tekinsizlik, gizem ve korku havasının yaratmak için de mükemmel bir mekan seçiyor: Ne kadar dolaşırsanız dolaşın, her zaman dönülmemiş bir köşeyi, keşfedilmemiş bir geçidi, kayıp bir binayı, ağza alınmayacak deneyimlerin yaşandığı gizli bir mekanı
gözden kaçırabileceğiniz duygusunu veren kadim Venedik kentini…

Ian McEwan Yabancı Kucak

Ian McEwan’in diğer kitaplarını muhakkak okuyacağım. Ancak sağlam zamanlarımda okuyacağım. Zaten hemen her şeyden etkilenebilen bir insan olduğumdan sürekli duvara çarpmak istemiyorum. Bu arada yazarın Enduring Love adlı kitabı filme uyarlanmış. Yıllar önce seyretmiştim. Filmi seyrettiğimde de rahatsız olmuştum ama yine de çok sevmiştim. Farketmeden çatık kaşlarla seyredilen filmlerden, rahatsız etse de illa seyrettiriyor.

Ian McEwanTrailer aşağıda. Nasıl bir film olduğunu az çok belli ediyor zaten. Sevgiliyle ya da aileyle mutlu bir gece geçirmek istiyorsanız katiyen tavsiye etmiyorum. Ama muhakkak izleyin.

Sonraki yazı ➝
Menüye dön