Woody Allen – Eğrisi Doğrusu

Woody Allen filmleriyle zaten çok sevdiğim bir adamken şimdi kitaplarıyla da gönlümde ayrı bir yer edindi. Okuduğum ilk kitabı Eğrisi Doğrusu, hayli eğlenceli ve şahane bir kitap. Okurken bol bol güldüğümü ve karakterleri insanlara anlatmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Diğer kitaplarını da teker teker okuyacağım muhakkak. Şimdilik sadece ikinci kitap olarak Sırf Anarşi‘yi okudum. Onu da en az Eğrisi Doğrusu kadar sevdim.

Woody Allen eğrisi doğrusu

Öykülerdeki Woody Allen

Her öykü teker teker çok komik. Son dönemde okuduğum öykü kitaplarıyla öykü sevmezken öykü sever bir insana dönüşeceğim. Sanırım doğru kitapları doğru zamanda okumak gerekiyor. Woody Allen’ın bu kitabı, kafa dağıtmak ve eğlenmek için birebir. Plajda harika gider diye düşünüyorum. Aynı zamanda büyükçe bir kitap okumaya vaktiniz yoksa ve yine de bir şeyler okumak istiyorsanız bu kısa ve tatlı öyküler size çok iyi gelebilir. Woody Allen’ı sadece filmlerinden değil de kitaplarından da tanımak istiyorsanız kendisi hakkında bolca ipucu verdiğini de söyleyebilirim. Elbette kişisel bilgileri yer almıyor öykülerinde ancak nasıl düşündüğüne dair daha çok bilgi edinebilirsiniz. Filmlerinde de az çok nasıl bir insan olduğunu görsek de bu eğlenceli öykülerinde kişiliği daha bir ortaya çıkıyor.
Woody Allen

Siren Yayınları‘ndan çıkan kitabın tanıtım yazısını aşağıda bulabilir, kitabı buradan satın alabilirsiniz: Woody Allen – Eğrisi Doğrusu. Kahkaha ve keyifle!

Yan Etkiler, Sırf Anarşi ve Tüysüz’den sonra Woody Allen, cümlelerine noktayı sonunda koyuyor; yüzyılın en üretken ve aykırı figürlerinden biri sayılan Woody Allen’ın bütün eserleri serisi böylelikle EĞRİSİ DOĞRUSU ile tamamlanıyor!

Sinemacı, yazar, oyuncu ve komedyen kimlikleriyle çağımızın tartışmasız en iddialı ve yaratıcı figürlerinden Woody Allen’dan zekâ dolu ve sivri dilli bir kitap: Eğrisi Doğrusu. “Hayattaki tek pişmanlığım bir başkası olmamak” diyen Woody Allen; ince bir mizah ve keskin göndermelerle ördüğü kitabıyla gündelik hayatın monotonluğuna absürdün sınırlarında dolaşarak karşı çıkıyor. Eğrisi Doğrusu; giderek saçmalaşan ve saçmalığıyla bunaltan bir dünyada, absürdün serin sularında geziniyor.

Tek satırlık esprilerden fazlasını arayanlara ilaç gibi gelecek Eğrisi Doğrusu, hem güldürüp hem düşündürme iddiasında dersek yalan olur.
İyi vakit geçirin, o kadarı yeter.

Menüye dön