Wish Her Safe at Home – Stephen Benatar

Wish Her Safe at Home çok sevdiğim bir yayınevi olan New York Review Books’tan çıktığı ve konusu çok ilginç diye aldığım bir kitap. Uzun süre kitaplığımda bekledikten sonra bu yıl bitmeden okumak istedim. Uzun zamandır okuduğum en rahatsız edici kitap olmasını beklemiyordum elbette.

Hiç beklemediği bir anda kendisine büyük teyzesinden bir ev kaldığını öğrenen Rachel doğal olarak oldukça mutludur. Londra‘daki işini ve pek de pozitif olmayan ev arkadaşını bırakır ve yeni evine, Bristol’a yerleşir. Yıllardır biriktirdiği paranın bir kısmıyla evde gerekli değişiklikleri yapar ve kendini hayattan zevk almaya bırakır.

Wish Her Safe at Home - Stephen Benatar

Bahçesini bir cennete dönüştürmek için genç bir adamla çalışır. Tanıştığı herkesi neşesiyle etkiler. Yeni evi sayesinde keşfettiği bir adam hakkında kitap yazmaya başlar. Ancak ters giden bir şeylerin olduğunu anlamakta gecikmeyiz. Mükemmel bir resmin bir köşesinde, orada olması hiç de normal olmayan şeyler görmeye başlarız.

Kitap, sonuna doğru yaklaştıkça daha da rahatsız edici oluyor. Okurken sık sık ara vermek ve kafamı dağıtmak zorunda kaldım. İyi ki yarısında bırakmadım yoksa böylesi etkilenmeyecektim. Herkesin bayılarak okuyacağı bir kitap değil bu. Hatta yer yer sıkıcı bile olabilir. Ben uyarımı yapayım, siz ona göre seçiminizi yapın. Keyifle!

New York review Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Wish Her Safe at Home – Stephen Benatar

Rachel Waring is deliriously happy. Out of nowhere, a great-aunt leaves her a Georgian mansion in another city–and she sheds her old life without delay. Gone is her dull administrative job, her mousy wardrobe, her downer of a roommate. She will live as a woman of leisure, devoted to beauty, creativity, expression, and love. Once installed in her new quarters, Rachel plants a garden, takes up writing, and impresses everyone she meets with her extraordinary optimism. But as Rachel sings and jokes the days away, her new neighbors begin to wonder if she might be taking her transformation just a bit too far.

In Wish Her Safe at Home, Stephen Benatar finds humor and horror in the shifting region between elation and mania. His heroine could be the next-door neighbour of the Beales of Grey Gardens or a sister to Jane Gardam’s oddball protagonists, but she has an ebullient charm all her own.

Menüye dön