Walking With Plato – Gary Hayden

Walking With Plato son dönemde okuduğum en hoş kurgu dışı kitaplardan biri oldu. Koca bir ülkeyi boydan boya yürüyerek geçen ve bu esnada kendi içine dönüp, kendisiyle kalan bir insanın hikayesi var bu kitapta. Beni o kadar etkiledi ve heyecanlandırdı ki şimdiden eşimi ikna etmek için çeşitli hınzırlıklar peşindeyim. Üç ay boyunca her gün yürümek herkesin yapabileceği bir şey değil ne de olsa.

İskoçya’nın en ucu John o’ Groats ve güneyde en uç Land’s End arasındaki yürüyüş yollarının toplamı yaklaşık 1200 mil (1931 km) ediyor. Gary Hayden ve eşi bu mesafeyi üç ay içinde tamamlamak üzere en kuzey uç John o’ Groats’tan yola çıkıyorlar ve kitap başlıyor. Gary Hayden çağdaş bir filozof ve yürüdükçe kendisinde gerçekleşen değişimi enfes bir şekilde anlatıyor. Dünyanın en büyük düşünürlerinin yürümek, güzellik, mutluluk ve daha bir çok konu hakkındaki görüşlerine de yer veriyor. Elbette bu esnada İskoçya ve İngiltere’nin o güzelim kırsalını da elinden geldiğince betimliyor.

Walking With Plato - Gary Hayden

Her iyi kurgu dışı kitapta olduğu gibi bu kitaptan da birçok şey öğrendim. Bana araştırılacak yeni konular, okunacak yeni yazarlar ve üzerine düşünülecek birçok düşünce sundu. Beni daha çok yürümeye de ikna ederken, hayattaki önemli şeylerin aslında “şeyler” olmadığını hatırlamamı sağladı. Bir çırpıda ve çok severek okudum bu kitabı. Herkese öneririm.

Not: Böylesi bir yürüyüşü yaparken Hayden ve eşinin korktukları tek şey çiftliklerdeki boğalardı. Bir kez de hayli agresif bir kuğuya rastladılar. Benim de aklıma ister istemez Türkiye’de tecavüze uğrayıp öldürülen İtalyan sanatçı Picca Bacca geldi. Ne düşüneceğimi bilemedim bir an. Korkusuzca yaşayabilmek ve bir ülkeyi boydan boya geçerken sadece boğalardan endişelenmek bir lüks olmamalı. Ne yazık ülkeme.

Oneworld Publications’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Walking With Plato – Gary Hayden

“If one keeps on walking, everything will be alright.” So said Danish writer Soren Kierkegaard, and so thought philosophy buff Gary Hayden as he set off on Britain’s most challenging trek: to walk from John O’Groats to Land’s End. But it wasn’t all quaint country lanes, picture-postcard villages and cosy bed and breakfasts.

In this humorous, inspiring and delightfully British tale, Gary finds solitude and weary limbs bring him closer to the wisdom of the world’s greatest thinkers. Recalling Rousseau’s reverie, Bertrand Russell’s misery, Plato’s love of beauty and Epicurus’ joy in simplicity, Walking with Plato offers a breath of fresh, country air and clarity for anyone craving an escape from the humdrum of everyday life.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön