Vladimir – Julia May Jonas

Vladimir Julia May Jonas’ın ilk kitabı. “Çocukken yaşlı adamları severdim ve onların da beni sevdiklerini söyleyebilirim.” diye başlıyor kitap, dolayısıyla hemen radarıma girdi ve geciktirmeden okumaya başladım. Bir ilk kitap için çok iyi olmasının yanı sıra karakterleri ve konusu ile son dönemde okumaktan hayli zevk aldığım bir roman oldu Vladimir.

Vladimir’in anlatıcısı bir üniversitede edebiyat profesörü olarak çalışan, ismini bilmediğimiz ancak daha tanışır tanışmaz sevdiğimiz bir kadın. Anlatıcının aynı üniversitede çalışan kocası John, eski öğrencileriyle cinsel ilişkileri yüzünden soruşturma altındadır. John ve anlatıcımızın açık bir ilişkisi olsa da öğrencilerden yıllar sonra gelen bu şikayetler ikisinin de hayatını zorlaştırmakta ve değiştirmektedir. Bir de elbette üniversiteye yeni bir çift öğretmen gelmiştir: Vladimir ve eşi Cynthia. Bu hayli karizmatik çiftin anlatıcımız ve John’un hayatlarına girmesiyle her şey daha da karmaşık bir hale gelir.

Vladimir - Julia May Jonas

Vladimir, ismine ve kitabın kapağına bakıldığında tamamen Vladimir karakteri özelinde ilerleyecek gibi duran bir kitap olsa da ilişkiler, sıra dışı ilişkiler, aile, ebeveynlik, nesiller arasındaki uçurum, akademi ve daha birçok konuya değinen bir roman. Kocasının yaptıklarından dolayı akademi, öğrenciler ve hatta kızı tarafından bir şekilde bir taraf olmaya zorlanan ve seçimlerinden dolayı suçlanan bir kadın anlatıcımız. Ancak her şeye rağmen yaşama şeklinden, hissettiklerinden, yapmak istediklerinden vazgeçmiyor. Ve bunları okura öyle güzel aktarıyor ki dışarıdan görünenle içerde yaşananların hiçbir zaman bir olmadığını hatırlatıyor okura. Eleştirmenin en kolay şey olduğunu ve anlamanın ise kimsenin uğraşmak istemediği bir konu olduğunu da gösteriyor.

Vladimir içinde bolca sürprizler barındıran olay örgüsü, keyifli karakterleri ve yazarın akıcı dili sayesinde hızlıca ve heyecanla okunan bir roman. İlginizi çektiyse mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Hazır buradayken şuna da göz atabilirsiniz: Aşkın Sonu – Graham Greene

Simon & Schuster’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Vladimir – Julia May Jonas

‘If Netflix’s The Chair, Lisa Taddeo’s best-seller Three Women, and the most compelling passages of Ottessa Moshfegh’s Death in Her Hands had a love child (just go with me here), it would be this fiction debut. With a title character who’s a sought-after young novelist new to a college faculty,
Vladimir leaves the reader with more questions than answers – about sex, and sexual politics – in the most delicious way.’ – Entertainment Weekly

Vladimir: A provocative, razor-sharp, and timely debut novel about a beloved English professor facing a slew of accusations against her professor husband by former students – a situation that becomes more complicated when she herself develops an obsession of her own . . .

When I was a child, I loved old men, and I could tell that they also loved me.

And so we meet our deliciously incisive narrator: a popular English professor whose husband, a charismatic professor at the same small liberal arts college, is under investigation for his inappropriate relationships with his former students. The couple have long had a mutual understanding when it comes to their extramarital pursuits, but with these new allegations, life has become far less comfortable for them both. And when our narrator becomes increasingly infatuated with Vladimir, a celebrated, married young novelist who’s just arrived on campus, their tinder-box world comes dangerously close to exploding.

With her bold, edgy, and uncommonly assured literary debut, Julia May Jonas takes us into charged territory, where the strictures of morality bump up against the impulses of the human heart. Propulsive, darkly funny, and surreptitiously moving, Vladimir maps the personal and political minefield of our current moment, exposing the messy contradictions of power and desire.

Menüye dön