Vanessa ve Virginia – Susan Sellers

Vanessa ve Virginia okuyunca bende hemen farklı duygular uyandıran bir kitap oldu. Bunun en büyük sebebi sanırım uzun zamandır kadınlar hakkında yazan bir kadın yazar okumamamdı. Susan Sellers ile tanışmak gerçekten harika oldu diyebilirim.

Vanessa ve Virginia - Susan Sellers

Vanessa ve Virginia, Vanessa Bell ve Virginia Woolf hakkında, onların hayatları etrafında dolaşan bir roman. Bu iki kardeşin hayatlarına çok aşina değilim, dolayısıyla romana başlamadan önce hakkını veremeyebilirim diye düşünmüştüm. Ancak elbette o kadar tatlı bir şekilde yanılmışım ki okumadan önce yoğun bir araştırma yapmadığım için biraz sevindim açıkçası. Vanessa ve Virginia’da Virginia Woolf yerine anlatıcı olarak Vanessa Bell seçildiği için kanımca daha çarpıcı bir kitap olmuş. Yazarın ressam olan kardeşinin dilinden bu yaratıcı iki kız kardeşin ilginç yaşamlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini, aşklarını, kayıplarını, sevinçlerini, hırslarını okumak çok güzeldi. Güzeldi çünkü insan mutlaka kendinden de bir şeyler buluyor bu kadınların hayatlarını okurken. Özellikle benim gibi kız kardeşi olan bir insansanız mutlaka okuyun derim. Hem çok iyi bir yazarla tanışmış olacaksınız hem de kardeş olmanın insan üzerindeki etkilerini başka birinden dinleyeceksiniz.

Vanessa ve Virginia - Susan Sellers

Susan Sellers yaptığı araştırmalardan sonra Virginia’yı kardeşinin gözünde hem oldukça sempatik hem de biraz zor bir karakter olarak canlandırmış. Yani karşımızda hem rahatlıkla nefret edebileceğiniz hem de sevmeden yapamayacağınız bir Virginia var. Onun yaşamı kendisinin yaşamına kıyasla biraz daha “şanslı” diyebiliriz sanırım. Ama ben yine çok anlatmayayım. Siz en iyisi gidin bu kitabı okuyun. Keyifle!

Vanessa ve Virginia - Susan Sellers

Kitabın ilk cümlesi: Sırtüstü çimenlere uzanmışım.

Sel Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Vanessa ve Virginia – Susan Sellers

Modern edebiyatın önemli figürlerinden Virginia Woolf kitapları kadar ilginç yaşam öyküsüyle de tanınır. Vanessa ve Virginia’nın yaşamının tüm çalkantılarını bu kez onu en iyi tanıyan ablası, ressam Vanessa Bell anlatıyor. İki yaratıcı zihnin erkek kardeşleriyle ve Londra’nın ünlü sanat çevresinin üyeleriyle paylaştıkları tuhaf, karmaşık ve eğlenceli bir dünya okurları bekliyor.

Virginia Woolf’un romanlarından unutulmaz sahneler ile Vanessa Bell’in resimlerinden benzersiz görüntüler lirik bir anlatımla bu büyüleyici romanda buluşuyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön