Vandana Shiva – İyilerin Yanında, Çiftçi Haklarına Adanmış Bir Yaşam

Ne zaman Sinek Sekiz Kitaplığı projemden bir kitap okusam iyi ki bu projeyi yaptım diyorum. Sinek Sekiz’in özenle ve tutkuyla hazırladığı tüm kitaplar, kendine ve dünyaya daha yararlı bir insan olmak isteyen tüm bireyler için bulunmaz nimet. Ben özellikle Vandana Shiva’dan çok etkileniyorum. İyilerin Yanında, Çiftçi Haklarına Adanmış Bir Yaşam ise Shiva’nın hayatını, bu zamana kadar başardıklarını ve Hindistan’daki çevresel değişimi anlatıyor.

Vandana Shiva - İyilerin Yanında, Çiftçi Haklarına Adanmış Bir Yaşam

Vandana Shiva’yı eğer biraz da olsa çevreye duyarlı bir insansanız duymuşsunuzdur. Eğer şimdiye dek duymadıysanız geç kalmadan kim olduğunu kendi ağzından dinleyin derim. İyilerin Yanında hem Shiva’yı tanımanız hem de Hindistan’ın durumu hakkında az çok bilgi edinmeniz için güzel bir kitap olabilir. Bunun yanı sıra global şirketlerin kar elde ederken kimlerin hayatına kast ettiğini, Monsanto ve benzerlerinin dünyayı nasıl bir çöplüğe döndürdüğünü okuyacaksınız. Bu tür bilgileri okumak insanı rahatsız ediyor evet. Dünyaya ve diğer insanlara ne yaptığımızı bilmeden yaşamak çok daha kolay. Ancak en azından bu tür kitaplar sayesinde organik pazarlara gitmeye başlayacağız. Klimalı marketlerde dolanırken belki de yiyecek yerine başka bir şey yediğimiz aklımıza gelecek. İşte böyle dalga dalga değişecek her şey, kim bilir? Bir domates alırken o domatesin hangi şartlarda yetiştiğini genelde düşünmeyiz. İçinde böcek ilacı olup olmadığını hiç düşünmeyiz. Domatesleri yetiştirirken çiftçinin çektiklerini hiç mi hiç düşünmeyiz çünkü zaten çok pahalıdır. Bilmeyiz ki kimler nasıl kar ediyor bunlardan… İyilerin Yanında konuyla ilgili ilgisiz herkesin okuması gereken bir kitap, sonuçta bu dünya hepimizin. Keyifle okuyun!

Vandana Shiva - İyilerin Yanında, Çiftçi Haklarına Adanmış Bir Yaşam

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Vandana Shiva – İyilerin Yanında, Çiftçi Haklarına Adanmış Bir Yaşam

Bu kitap Hintli bir kadının Himalayalar’ın eteklerine kurulmuş küçük köyünden çıkıp toplumsal ekoloji konusunda dünyadaki en önemli uzmanlardan biri haline gelişinin hikayesi. Aynı zamanda bir kuantum fizikçisinin, kariyerini bir kenara bırakıp kendini doğduğu topraklara adamasının hikayesi. Ve tabii tüm bunların arkasında yatan meselelerin; doğal kaynakların özelleştirilmesinin, gelişmekte olan ülkelerdeki pazarların liberalleştirilmesinin de.

Bir modern zaman kahramanının, Vandana Shiva’nın yaşamını, fikirlerini ve doğa için verdiği mücadeleleri ilk ağızdan okumak, dişil bir bilgeliğe nail olmak isteyenlere.

Bu kitap “Sinek Sekiz Kitaplığı, Daha İyi Bir Yaşam İçin!” okuma projesi kitaplarından biri. Hayatınızı değiştirmek için siz de katılın!

Menüye dön