Van Gogh’s Ear – Bernadette Murphy

Van Gogh’s Ear, Vincent Van Gogh ile ilgili okuduğum kitaplar arasında en aklı başında olanıydı. Bernadette Murphy’nin yedi yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan kitap Van Gogh hakkında bildiklerinizi tamamen alt üst edecek. İnce elenip sık dokunan her işte olduğu gibi bu kitap da aldığı tüm övgüyü bolca hak ediyor diyebilirim.

Van Gogh's Ear - Bernadette Murphy

Van Gogh’a yaklaşmak

Van Gogh’s Ear bu zamana kadar kafanıza kazınmış o “deli ressam” imajını tamamen yok edecek. Karşınıza gerçeğe çok yakın bir Van Gogh çıkaracak. Van Gogh ile kalmayıp etrafındaki insanları da gün ışığına çıkaran kitap, ressamın Arles’da geçirdiği bir dönemi tamamen aydınlığa kavuşturuyor. Ressamın hayatıyla ilgili daha çok detay gördükçe ona daha çok yaklaşacaksınız emin olun. Bir de elbette yazarın yaptığı o mükemmel araştırmaya hayran kalacak ve iyi ki böyle insanlar var da gerçeklere daha çok yaklaşıyoruz diye düşüneceksiniz.

Ressamı seviyor ve hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız mutlaka okuyun derim. Ben özellikle Rachel’ın aslında kim olduğunu öğrendiğimde hayli şaşırmıştım. Sıra sizde. Keyifle!

Van Gogh's Ear bu zamana kadar kafanıza kazınmış o "deli ressam" imajını tamamen yok edecek. Karşınıza gerçeğe çok yakın bir Van Gogh çıkaracak.

Farrar, Straus and Giroux’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Van Gogh’s Ear – Bernadette Murphy

The best-known and most sensational event in Vincent van Gogh’s life is also the least understood. For more than a century, biographers and historians seeking definitive facts about what happened on a December night in Arles have unearthed more questions than answers. Why would an artist at the height of his powers commit such a brutal act? Who was the mysterious “Rachel” to whom he presented his macabre gift? Did he use a razor or a knife? Was it just a segment—or did Van Gogh really lop off his entire ear?

In Van Gogh’s Ear, Bernadette Murphy reveals, for the first time, the true story of this long-misunderstood incident, sweeping away decades of myth and giving us a glimpse of a troubled but brilliant artist at his breaking point. Murphy’s detective work takes her from Europe to the United States and back, from the holdings of major museums to the moldering contents of forgotten archives.

She braids together her own thrilling journey of discovery with a narrative of Van Gogh’s life in Arles, the sleepy Provençal town where he created his finest work, and vividly reconstructs the world in which he moved—the madams and prostitutes, café patrons and police inspectors, shepherds and bohemian artists. We encounter Van Gogh’s brother and benefactor Theo, his guest and fellow painter Paul Gauguin, and many local subjects of Van Gogh’s paintings, some of whom Murphy identifies for the first time.

Strikingly, Murphy uncovers previously unknown information about “Rachel”—and uses it to propose a bold new hypothesis about what was occurring in Van Gogh’s heart and mind as he made a mysterious delivery to her doorstep.

As it reopens one of art history’s most famous cold cases, Van Gogh’s Ear becomes a fascinating work of detection. It is also a study of a painter creating his most iconic and revolutionary work, pushing himself ever closer to greatness even as he edged toward madness—and one fateful sweep of the blade that would resonate through the ages.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön