V. S. Naipaul, Miguel Sokağı

V. S. Naipaul ilginç kişiliği ve saçma sapan sözleriyle son dönemde çokça söz ettirdi kendinden. Hala duymadıysanız şöyle bir şeyler söylemişti sanırım: “Bir yazı okuduğumda, bir iki paragraftan sonra bu yazının bir erkek mi yoksa bir kadın tarafından mı yazıldığını anlayabiliyorum. Bana göre ikisi farklı şeyler.” Üstüne bir de kadın yazarları dar dünya görüşleri ve duygusallıkları ile eleştirince de hayli eleştiri aldı. Söylenecek şeyler mi bunlar be adam? Nasıl sanatçısın sen? Neyse. Miguel Sokağı’nı da gördük… Peh!

V. S. Naipaul, Miguel Sokağı
Bu saçma yargılarından sonra Miguel Sokağı adlı kitabını okumaya karar verdim. Zaten yıllar önce hatırlamadığım bir sebepten ötürü alınmış kitaplıkta bekliyordu, sırf merakımdan başladım. Kötü bir kitap değil Miguel Sokağı. Yazara dangalak muamelesi yapmadan okunduğunda iyi bile olduğu söylenebilir. Karakterleri oldukça eğlenceli ve samimi… Adı üstünde Miguel Sokağı’nda geçiyor her şey, bu sokak da yazarın doğum yeri olan Trinidad’da… Sokak sakinleri ve yaşamları beni küçüklüğüme götürdü. Ben de aslında ne ilginç karakterlerle büyümüşüm onun farkına vardım. Kolay bir kitap, insanı zorlamıyor ve bir oturuşta rahatça bitirebilirsiniz. Sizi zorlamayacak ve kafanızı dağıtmanıza yardım edecek bir kitap arıyorsanız önerebilirim.

V. S. Naipaul, Miguel Sokağı
İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: V. S. Naipaul, Miguel Sokağı

Miguel Sokağı, Port of Spain’in uyumsuz sakinlerini, şairleri, gezgin satıcıları, sokak filozoflarını ve serserileri kendine çeken bir kenar mahalledir. En büyük sevinçler, en büyük dramlar burada yaşanır; yoksul temizlikçi Laura üst üste çocuk doğurur, ama hiçbiri acından ölmez; çöp arabası sürücüsü Eddoes’in pantalonu hep ütülü, pabuçları hep pırıl pırıldır. Ustalar ustası Bhakcu amca bir motor dehasıdır, ama tamir ettiği arabalar, yolda kalmasa da, hep sorun çıkarır. V.S. Naipaul, anayurdu Trinidad’ı, çocukluğunun geçtiği sokakları anlatırken hepimizin çocukluğundan birşeyler bulabileceği, büyüleyici bir dünya yaratıyor.

Eğlendirici ve keskin bir gözlem gücüyle yazılmış… bilgelik ve zeka ürünü, harikulade bir mizah…
-Observer-

İncelikli, ama aynı zamanda vurucu bir zekanın naifliğin uç sınırlarında gezinmesi, kitaba tadına doyulmaz bir lezzet veriyor.
-William Walsh-

V.S. Naipaul çağdaş yazarlarımızın en önemlilerinden biridir.
-Anthony Powell-

Menüye dön