Uyku Evi – Jonathan Coe

Uyku Evi Jonathan Coe’nun 1997’de yazdığı hayli tuhaf romanlardan biri. Uyku üzerine çokça kafa yoran bir insan olarak kitabın konusu hemen ilgimi çekti ve çok sevdiğim okurlardan biri de kitabı çok sevdiği için okumanın vakti geldi diye düşündüm. İyi de etmişim, Jonathan Coe beni şaşırtan yazarlardan biri oldu.

Uyku Evi - Jonathan Coe

Uyku Evi çok ara verilmeden okunması gereken romanlardan biri. Zekice kurgulanmış, karmaşık yapısı okurun sürekli dikkatini istiyor. Karakterleri de sıkıca takip etmek gerekiyor. İnsanı şoke eden sona doğru giderken hızla akan bir nehirde sürüklenir gibi hissettim romanı okurken. Çünkü çok net bir şekilde kitabın sonunda sizi darma duman edecek bir şeylerin olacağını anlıyorsunuz. Yazar ise bu beklentiyi hakkıyla yerine getiriyor. Uykuyla uyanıklık, karakterler ve hikaye birbirine öyle ustaca dolanıyor ki bir yerden sonra bakalım sonunda ne olacak diye düşünmeden edemiyor insan.

Uyku Evi edebi açıdan insana çok şey katan romanlardan biri değil. Ancak uyku ve uykusuzluk konusu ilginizi çekiyorsa, ustaca kurgulanmış bir roman okumak peşindeyseniz çok sevebileceğinizi düşünüyorum. Karakterlerin her biri ilginizi çekebilecek kadar şahsına münhasır; kimisinin uykuyla kimisinin cinsiyetiyle problemi var. Yalan söyleyen, sırları olan, aşkına karşılık bulamayan, tuhaf filmlerin müptelası olan birbirinden değişik karakterlerle dolu Uyku Evi. Ancak önceden de belirttiğim gibi edebi açıdan pek bir derinliği olmadığı için şiddetle öneremeyeceğim. Uyuyamadığınız bir dönem olursa işte o zaman iyi bir seçim olabilir. Keyifle!

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Uyku Evi – Jonathan Coe

1980’lerde bir grup öğrenci bir evi paylaşırlar bir süre sonra da her biri kendi yoluna gider. On yıl sonra uyku sorunlarından kaynaklanan bir dizi rastlantı onları yeniden bir araya getirir. Narkoleptik Sarah çeşitli düşler görmekte ve onları gerçek olaylar olarak algılamaktadır. Onun bu durumundan kaynaklanan yanlış anlaşılmalar Robert’ın yaşamını sonsuza dek değiştirecektir; bir türlü uyumayan Terry uykusuz gecelerindeki sinema saplantısını bir uğraşa dönüştürmekte ruh sağlığı gitgide bozulan Dr. Gregory Dudden ise ömrü kısaltan bir hastalık olarak gördüğü uykuyu ortadan kaldırmayı hedeflemektedir…

“Zeki olduğu kadar etkileyici aynı zamanda da zevkli… Yılın en iyi kitaplarından biri olmalı.” The Times”Çok ilginç bir kitap… yalnızca zeka ürünü bir roman olmakla kalmıyor; aynı zamanda çok güçlü etkileyici bir duygusal yoğunluk yaratıyor… Belki de en garibi Uyku Evi’nin uykusuzları anlatan bir roman olarak olağanüstü bir başucu kitabı olması.” Sunday Times “Son derece zekice ve kıvrak bir üslupla yazılmış bir roman ve umut dolu… Sevme ve kaybetme hakkında son derece etkileyici bir kitap.” The Times Literary Supplement “Heyecan duygusallık ve sadakat; hepsinden öte yumuşak bir üslup… Jonathan Coe çağdaş İngiliz romancılarının en iyilerinden biri.” Independent on Sunday

Menüye dön