Uwe Timm – Kırmızı

Uwe Timm… Daha önce hiç okumadığım yazarlar elbette beni bir şekilde şaşırtmayı başarıyorlar ancak sanırım hiçbiri Uwe Timm kadar başarılı olmadı bu zamana kadar. Kırmızı hem konusu, hem karakterleri hem de yazarın stili ile beni çok şaşırtan, hemen kendine bağlayan bir kitap oldu.

 Uwe Timm - Kırmızı

Kitabımızın anlatıcısı daha ilk sayfalarda hayatını kaybeden Thomas Linde. Kitap boyunca rahmetli ile ilerleyecek, hayatının birkaç bölümüne göz atacaksınız. Anlattığı hikayeler bazen kalbinizi kıracak, bazen de gülümsemenizi sağlayacak ama inanın asla sıkılmayacaksınız. Almanya’nın geçmişine şöyle bir göz kırpacak, insanlık üzerine bol bol düşüneceksiniz. Uwe Timm, Thomas Linde ile insanın hemen sempati duyabileceği ve fakat hayatına asla sokamayacağını bildiği bir karakter çıkarmış ortaya. Sanki yolda görseniz tanıyacak, bir kahve içmek üzere davet edeceksiniz bir yerlere. Öylesine kanlı canlı bir karakter Linde. İki mesleği olması ve elden ayrı hobileri de rengine renk katıyor. Linde hem bir caz eleştirmeni hem de profesyonel bir cenaze hatibi. İnsanlar cenazelerde konuşması için ona para ödüyor anlayacağınız. Bu durum yazarın cenazeler ve vefat edenlerle ilgili harika hikayeler anlatmasına olanak sağlarken, Linde’nin de neden bir bomba ile gezdiğini anlamamızı sağlıyor.

 Uwe Timm - Kırmızı

Tanıtım yazısı:

Cenaze hatipliği yapan Thomas Linde, aynı zamanda caz eleştirileri yazmakta ve amatör bir müzik grubunda piyano çalmaktadır. Günün birinde ışık tasarımcısı Iris’le tanışır. Aralarında yirmi yaş fark vardır ve Iris evlidir, ancak bu durum tutkulu bir aşk yaşamalarını engellemez. Linde eski yoldaşı Aschenberger’in cenaze konuşmasını hazırlarken kendiyle, geçmişiyle, bugünüyle de yüzleşir. Ve “güzel kırmızı, gençliğin, tutkunun, ateşin rengi”, yaşamının her düzleminde ona eşlik eder.
Uwe Timm’in en önemli romanlarından Kırmızı, bir yasak aşkı fon alarak, kırmızının politik ve sembolik anlamlarını, 68 kuşağının umutları ve arzularını, bir dönemin bireysel ve toplumsal izdüşümlerini işliyor. Timm’in kendi gözlemleri ve deneyimleriyle zenginleştirdiği kitap, günümüzden Alman tarihine derinlikli bir bakış olma niteliğini taşıyor.

Buradan satın alın: Uwe Timm – Kırmızı

Bu kitapla ne içilir: Kırmızı şarap

Bu kitapla ne dinlenir: En sevdiğiniz caz albümü ya da şu liste

 

Menüye dön