Uğursuz Gece – Emma Carroll

Uğursuz Gece İngiliz çocuk kitapları yazarı Emma Carroll’ın okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım sonuncusu da olmayacak. Mary Shelly’nin Frankenstein’ı yazmaya götüren olaylar hakkında hoş bir gotik hikaye okumak isterseniz doğru yerdesiniz.

Kitaplık Kedisi Reading Challenge için okuduğum bu kitabı bana bir arkadaşım hediye etmişti. Hediye ederken de demişti ki Frankenstein ve Mary Shelly hakkında olduğu için ben çok sevdim, sen de seversin. Elbette haklı çıktı, ben de çok sevdim. Tam da çocuk kitaplarına düşkünlüğüm artmışken okumam da çok iyi oldu. Çocuk kitaplarının sadece çocuklar için değil, hepimiz için yazıldığını gösteren kitaplardan biri bu.

Uğursuz Gece - Emma Carroll

Uğursuz Gece Lizzie ve Pat adlı iki kız kardeşin hayli ilginç hikayesini anlatıyor. İlk bölümde Cenevre’de Diodati Villası’ndayız. Felix adlı uşak, o akşam gerçekleşecek korku hikayeleri toplantısı için Lord Byron imzalı davetiyeyi yerine ulaştırır. Villada hazırlıklar tam gaz devam ederken hava bozmaya başlar ve korkunç bir fırtınaya dönüşür ya da korku hikayeleri anlatmak için mükemmel bir havaya diyebiliriz. Misafirler şöminenin başında hikayelerini anlatırken Felix aracılığıyla hikayelerin ne kadar korkunç olduğunu az çok anlarız. Dinleyiciler gerilmiş ve korkmuştur. Ancak bu atmosfer, birinin dışarıdaki korkunç havada dışarıda birini görmesi ve biraz sonra da kapının çalması ile iyice korkunç bir hal alır. Bu korkunç fırtınada ve gecenin bu saatinde villaya kim gelebilir?

Uğursuz Gece - Emma Carroll
Mary Shelley

Uğursuz Gece’nin tonunu az çok belirleyen bu ilk bölümden sonra Lizzie ve Pat’in hikayesine ağırlık veriyor kitap. 1816 yılının Cenevresinden ayrılıp 1815’e Somersetshire’a gidiyoruz. Gökyüzünde hayli tuhaf bir kuyruklu yıldız vardır ve insanlar bunun kötüye işaret olduğunu düşünmektedir. Burası zaten batıl inançların oldukça yaygın olduğu bir kasabadır. Lizzie’nin en yakın arkadaşı, farklı bir batıl inanç üzerine Lizzie ve annesinin bir yıl içerisinde öleceğini düşünse de Lizzie’nin içi rahattır. Annesi de kendisi de hayli sağlıklıdır. Ancak onları hiç beklenmedik olaylar karşılar ve hepsinin hayatı birkaç saniye içinde değişir.

Bunda elbette kasabaya yeni gelen ve tüm kasabanın dilinden düşmeyen biliminsanın da payı vardır. Kimsenin tam olarak ne yaptığını bilmediği bu biliminsanı kasabaya geldiğinden bu yana tuhaf olaylar yaşanmaktadır. Ve kasaba halkı bu olayların arkasındaki kişiyi bulmaya çalışır; ne yazık ki kimsenin aklına biliminsanı gelmez. Elbette tek düşündükleri o tuhaf kazayı geçiren kız ve ailesidir. Böylesi tuhaf bir olay yaşayan insanın kasabaya uğursuzluk getireceği ya da tuhaf davranacağı normaldir elbette! Olayların gerisindeki sırrı çözmek de Lizzie’ye kalır.

Uğursuz Gece, hemen seveceğiniz karakterleri, hayli heyecanlı konusu, yazarın hoş dili ve değindiği konular ile seveceğiniz bir kitap olacak. Çocuklara ise üzerinde tartışılacak çok konu verecek. Örneğin bilimsel deneyler ve bu deneyler uğruna yapılan fedakarlıklar, ırkçılık, geçmişte kadınların yeri, ailenin ve arkadaşların önemi, geçmişe saplanmaktan kaçmak ve geleceğe umutla bakmak ve daha nicesi.

Uğursuz Gece’nin 12 yaş ve üzerindeki çocuklar için iyi bir seçim olacağını düşünüyorum. Ancak bu kitabı okumadan Frankenstein hakkında bilgi edinmelerini sağlarsanız hem kitaba olan ilgileri artacaktır hem de kitap bittiğinde üzerine tartışacağınız konu daha renkli olacaktır. Demem o ki, umarım siz de çocuğunuz da okursunuz bu kitabı ve sonunda bir güzel tartışırsınız. Çok keyifli olmaz mı?

Uğursuz Gece - Emma Carroll

Bilgi Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Uğursuz Gece – Emma Carroll

1816 sıra dışı bir yıl gibiydi, gökyüzündeki o tuhaf görünümlü yıldız yüzünden…

Cenevre Gölü, İsviçre

Bir yaz günü, sabahın erken saatlerinde uşaklık yapan genç Felix bir davetiye teslim eder. O gece, gizemli Diodati Villası’nda “kan dondurucu” olacağı vaadedilen hayalet hikâyeleri anlatılacaktır.

Karanlık çökerken misafirler gelir, hikâyeler başlar. Sonra beklenmedik bir anda kapı çalar. Felix, kapının önünde genç bir kız bulur. Kız hikâyesini anlatmak için uzun bir yol katetmiştir ve şimdi Felix onu dinlemelidir.
Ama dikkat: Onunki sıradan bir hayalet hikâyesi değil; bazen gerçekler çok daha korkutucudur.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön