Uçan Sınıf – Erich Kastner

Uçan Sınıf çocukların okumayı sevmelerine neden olacak kitaplardan biri diyebilirim gönül rahatlığıyla. Hem birbirinden enfes karakterleri hem harika bir konusu hem de samimi bir dille yazılmış olması sebebiyle her çocuğun çok seveceğini düşünüyorum. Zaten okunması gereken çağdaş çocuk klasikleri arasına girmiş bu kitabı büyüklerin de çok seveceğinden eminim.

Uçan Sınıf - Erich Kastner

Bir yılbaşı hikayesi yazmaya çalışan bir yazarın girizgahıyla başlıyor bu kitap. Çocuk kitaplarının hep mutlu olmasına da sinir oluyor. Çocukların da sinirlendiğini, üzüldüğünü ve kendilerini kötü hissettiklerini biliyor ve ona göre bir hikaye yazmaya başlıyor. Bu güzel hikayede de hem hüzün hem mutluluk birlikte ilerliyor. Bir erkek yatılı okulunda bir grup öğrencinin başından geçenleri anlatıyor Uçan Sınıf. Her bir çocuğun türlü türlü huyları ve hepsinin de hayranı olduğu müthiş bir okul müdürü var. Bu okul müdürü de geçmişinde bu okulda okumuş ve adalete hayli düşkün bir insan. Çocuklarla arasındaki bağ o kadar sağlam ki en haylazından en zekisine kadar hepsinin ona ne kadar hayran olduğunu görüyoruz. Sürprizlerle dolu bu kitap insanı yatılı okulların o keyifli atmosferine sürükleyiveriyor. Dostluğun, adaletin ve küçük iyiliklerin ne kadar önemli olduğunu hoş bir mizahla anlatmayı başarıyor. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler:
“Bir öğretmen kesinlikle değişime açık olmalıdır. Yoksa öğrenciler erkenden yataklarına yatar, derslerini de kasetten dinlerlerdi.”
“‘Bu beyler’ dedi bütün son sınıf öğrencileri dışarı çıktığında, aşağılayıcı bir tavırla, ‘dans derslerinde boyalı genç hanımlarla dönüp duruyorlar diye, kendilerini dünyanın merkezi sanıyorlar. Oysa önce Arthur Schopenhauer’in kadınlar hakkında yazdıklarını okumalılar.'”

Uçan Sınıf - Erich Kastner

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Uçan Sınıf – Erich Kastner

Erich Kastner, çocuklar için de, büyükler için de yazan Almanya’nın ünlü yazarlarından biri. Kitabın kahramanları, yatılı bir okulun çocukları. Yılbaşına az bir zaman kalmıştır. Çocuklar, Uçan Sınıf adında bir oyun hazırlamaya karar verirler. Ne var ki çalışmaları yarım kalır. Çünkü bir başka okulun öğrencileri, hem oyunda rol alan oyunculardan birini, hem de çocukların alıştırma kitaplarını kaçırmışlardır. Kastner’in ‘Yazdığım en iyi kitap’ dediği bu kitap, ince bir hüzün ve bolca mizahla kaleme alınmış bir başyapıt. Bu kitapta yazar, çocuklar arasındaki dayanışmanın, sıkı bir arkadaşlığın gücüyle yaşamın zorluklarını alt etmenin güzel bir örneğini veriyor.

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön