Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk – Sun-mi Hwang

Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk Güney Koreli yazar Sun-mi Hwang’ın en popüler kitabı. Ülkesinde uzun zamandır çoksatanlarda yer alan kitap, bir filme, oyuna, müzikale ve çizgi romana uyarlanmış ve aynı zamanda birçok dile çevrilmiş. Bir tavuğun böylsi bir ün kazanacağı aklınıza gelir miydi bilmem ama Filiz müthiş bir tavuk!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@elifthereader) on


Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, Filiz adlı tavuğun hikayesini anlatıyor. Filiz yumurtası için çiftlikte beslenen tavuklardan biridir. Her gün dışarıdaki bir ağaca bakar ve dışarıda olup, kendisi için saklayabileceği bir yumurtanın hayalini kurar. Yumurtadan çıkacak küçük civcivi büyütmenin nasıl olacağını düşündükçe heyecanlanır. Filiz sıra dışı bir tavuk olduğundan çiftlikten kaçmanın yolunu bulacak ve hayal bile edemeyeceği dostluklar kurup, düşmanlar kazanacaktır.

Hayvanlar alemi üzerinden anlatılan güzel bir masal bu. Özgürlüğü, dostluğu, fedakarlığı, anneliği, toplumu ve hayatta kalma mücadelesini Koreli bir yazardan okumak da ayrıca keyifliydi. Hepimiz farklılıklarımıza rağmen ne kadar aynıyız, sadece bu kitapla görmek mümkün. Rastlarsanız mutlaka göz atın derim. Bir oturuşta bitirilecek kitaplardan biri olduğu sugötürmez. Keyifle!

Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk - Sun-mi Hwang
Butik Yayınları’ndna çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk – Sun-mi Hwang

Okuyacağınız kitap, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istememektedir. Her sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.

Özgürlüğü, bireyselliği, analığı temel alarak çiftliğin geleneklerle sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte’un Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang’ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, özellikle bu kitap için tasarlanmış illüstrasyonlarıyla dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu resmeder.

← Önceki yazı
Menüye dön