Üç İstanbul – Mithat Cemal Kuntay

Üç İstanbul Mithat Cemal Kuntay’ın 1938 yılında yazdığı, edebiyatımızın en iyi kitaplarından biri. İstibdat, Meşrutiyet ve İşgal İstanbul’unu anlatan kitap birbirinden renkli karakterleri ve müthiş olay örgüsüyle elinizden bırakamayacağınız romanlardan biri olacak.

Üç İstanbul, okumaya başladığımda çok zorlandığım ve 100 sayfaya kadar gerçekten çok yavaş okuduğum bir kitap oldu. Ancak o ilk yüz sayfa sonrasını nasıl okuduğumu hatırlamıyorum bile. İstanbul’un üç farklı dönemini Muharrir Adnan karakteri üzerinden anlatıyor bu kitap. Hepsinde farklı bir İstanbul, hepsinde farklı bir Adnan’la karşılaşıyor okur. Mithat Cemal Kuntay neden ülkemizde gerektiği kadar tanınmıyor anlamış değilim. Onca güzelim karakter, su gibi akıp giden bir dil ve akıcılığından hiçbir şey kaybetmeyen bir hikaye daha fazla insana ulaşmalı diye düşünüyorum. Okuyun derim. Keyifle!

Üç İstanbul - Mithat Cemal Kuntay

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Üç İstanbul – Mithat Cemal Kuntay

Bugüne kadar yapılmış bütün sıralamalarda daima ilk 10’a girmiş olan efsanevi roman… Seçkin kitapçılarda, internet satış noktalarında ve Zambak sokak, 21 Beyoğlu’nda.

Türk romanının kilometre taşlarından biri daha Oğlak Klasikleri arasında… Yirmiyi aşkın, önde gelen roman kahramanı, bir romanı roman yapan bütün ruh çözümlemeleriyle karşınızda. Bir o kadar sayıda gerçek tarihi kişilikler ile başka yardımcı unutulmaz tipler romana ustaca yedirilmiş… Simsiyah ve otuz üç yıl sürmüş Abdülhamit dönemi baskısıyla “İstibdat İstanbul’u”… Ve bütün bu İstanbullar’ı dikey olarak kesen bir yazar hayatı: Muharrir Adnan Bey. Bugüne kadar yapılmış olan bütün sıralamalarda ilk 10’a girmiş olan efsanevi roman Üç İstanbul’u okumuş olanlara katılmak isteyenlere.

Üç İstanbul, edebiyat severler için özel olarak tasarlanmış yeni görünümüyle raflarda yerini alıyor.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön