Tutiname – Behçet Necatigilin Türkçesiyle

Tutiname asıl yazarı bilinmeyen, orijinali Sanskritçe olan bir kitap ancak günümüze sadece Farsça çevirileri ulaşmış. Dilimize ise 1974 yılında Behçet Necatigil tarafından çevrilmiş. İçinde yer alan küçük küçük hikayelerin hepsini teker teker çok sevecek, okumaya doyamayacaksınız.

Tutiname bir masal kitabı ve masallar bir bilge papağan tarafından anlatılıyor. İş için denize açılmak zorunda kalan Tacir Said eşi Mah-ı Şeker’i bu bilge kuşa emanet ediyor. Mah-ı Şeker kocasına aşık olsa da bir zaman sonra başka bir aşık ediniyor ve ne yapması gerektiğini Tuti’ye danışıyor. Tuti’de efendisinin emrini yerine getirmek amacıyla Mah-ı Şeker’e masallar anlatmaya başlıyor. Otuz gece boyunca masalları dinleyeceğim diye geceyi gündüz eden Mah-ı Şeker bir türlü aşığına kavuşamıyor. Ara sıra Tuti’yi tehdit etse de bu bilge papağan aklıyla Mah-ı Şeker’i kandırmayı başarıyor. Masallar türlü türlü diyarlardan binbir renkli karakterler içeriyor ve hepsi de enfes dersler veriyor. Uyumadan önce masallar dinlemek ve geçmişe bir papağanın anlattıklarıyla yolculuk etmek hoş bir deneyim, size de öneririm. Keyifle!

Tutiname can yayınları

Tanıtım yazısı:

Doğu edebiyatlarının Binbir Gece Masalları formunda anlatılmış, yazılmış pek çok metni var. Tûtînâme, bunlardan biri. Kaynağı Sanskritçe. Günümüze kalan en eski yazmalarsa Farsça. Tûtî, bildiğimiz papağan. Türkçede dudukuşu olarak da söyleniyor. Bu nedenle kitabın adına Papağanname ya da Dudukuşu’nun Hikâyeleri de denebilir. Hikâye kısaca şöyle: Tâcir Said, bilgili, akıllı bir papağan edinir. Sonra işi nedeniyle denize açılır. Papağanına da o yokken karısına göz kulak olmasını öğütler. Güzel karısı Mahı Şeker, bir zaman sonra bir âşık edinir. Papağan da onu âşığına göndermemek amacıyla her gece Mahı Şeker’e hikâyeler anlatmaya başlar. Bu iş tam otuz gece sürer. Kıssalar, ibretli masallar, hayvan hikâyeleri…

Kitabı şiirimizin büyük ustası Behçet Necatigil’in Türkçesinden okuyacaksınız. Tûtînâme, Necatigil’in tamamladığı haliyle kaybolmuş, ölümünden yıllar sonra ortaya çıkmış. Bu yüzden, kitabın edebiyat dünyamızı sevindireceğini düşünüyoruz.

Buradan satın alın; Tûtînâme / Behçet Necatigilin Türkçesiyle

Bu kitapla ne içilir: Yanında lokumuyla bol köpüklü türk kahvesi
Bu kitapla ne dinlenir: Şu çalma listesi: Persian classic, sufian

Menüye dön