Turunç Kokulu Düşler – Tijen İnaltong

Turunç Kokulu Düşler beni Londra’dan alıp Antalya’nın rengarenk pazarlarına götüren bir kitap oldu. Mis gibi kokan nergislerden yazarın favorisi su terelerine kadar her şeyin hayalini kurmak gerçekten çok hoş bir deneyimdi. Hem eğlenceli bir alışveriş güncesi hem de vejetaryen tarifler içeren bu kitap, Akdeniz’e bir kez bile yolu düşmüş tüm yemek aşıklarının çok hoşuna gidecek.

Turunç Kokulu Düşler’de Tijen İnaltong Antalya’nın pazarlarını dolaşıyor ve birbirinden güzel, tazecik sebzelerle eve dönüyor. Pazar sepetine nergisleri de eklemeyi ihmal etmiyor. Aldığı sebzelerle yarattığı ilginç ve lezzetli yemeklerin tariflerini de büyük bir keyifle sunuyor okura. Yemek yemeyi de yemek yapmayı da seven insanları neden bilmem hep daha çok sevdim. Mutfakla arası olmayan insanlarla da pek anlaşabildiğim görülmemiştir. Tijen İnaltong da pazar dolaşmalarından mutfak maceralarına kadar her şeyiyle çok sevdiğim bir insan oldu hemen. Bu kitap vejetaryen tarifler içerdiğinden eşim de hemen birkaç tarifi deneme listesine ekledi. Hazır yaz da yavaş yavaş yaklaşıyorken, evde bol çeşitli sebze ve otlarla yapılacak tarifler arıyorsanız bu kitaba mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Turunç Kokulu Düşler - Tijen İnaltong

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Turunç Kokulu Düşler – Tijen İnaltong

“Nesini severim Antalya’nın, diye duşundum geçenlerde. Nelerini? Pazara gidiyordum yine. (…) Hem yürüyor hem de zihnimde bir liste oluşturmaya çalışıyordum. İlk sıraya hangisini koyayım bilemedim. (…) Sokaklarını seviyorum Antalya’nın. Bir de parklarını. Bu kitaba adını veren turunç ağaçlarıyla dolu sokaklarımız. Heİe de bahar geldi mi -Şubat sonları, Mart gibi- sokağa çıkmak demek turunç çiçekçileriyle parfümlenmek demektir. (…)

Cıvıltılarıyla uyandığını kuşlar, sokağa adım atar atmaz karşıma çıkan Akdeniz, içimi sevinçle dolduran çiçekler, ağaçlar, meyveler… Antalya’da en çok bunları seviyorum. Başka neler sevdiğimi öğrenmek istiyorsanız onlar da kitabın sayfaları arasında gizli. Bir güzel çay demleyin ya da evde demlemeyi boş verin, söyle güzel manzaralı ve sakince bir çay bahçesine gidin, başlayın okumaya. İçiniz biraz ferahlar, yüzünüze derin bir gülümseme yerleşirse sayfalan karıştırırken, biraz iştahınız açılırsa ya da ah şimdi Antalya’da olsam, dedirtebilirsem size, amacıma ulaşmış olurum. Tabii bir de benim Antalya’mı tanıtabildiysem, görevim tamamlanmış demektir.”

Antalya’nın turunç kokan, sağlıklı ürünlerle dolup taşan, birbirinden renkli pazarlarında lezzetlerin peşine takılarak, keyifli bir yolculuğa hazır mısınız?

Tijen İnaltong, Antalya’yı, Antalya’nın cennet bahçesine benzer pazarlarım, birbirinden leziz, hepsi denenmiş, büyük bir keyif alarak uygulayacağınız tarifler eşliğinde okurlarıyla paylaşıyor.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön