Turnede Bir Artist Öldürüldü – Nahid Sırrı Örik

Turnede Bir Artist Öldürüldü, Nahid Sırrı Örik’in bilmiyorum kaçıncı kitabı ancak diğerlerine göre biraz daha zayıf kaldı benim için. Bunun en büyük sebebi kitabın gerçekten çok kısa olması ve dolayısıyla benim gibi çok detay seven bir insanı doyuramaması. Yine de piyasadaki birçok kitaptan kat be kat iyidir diye düşünüyorum. Örik’in o incelikli halini bu kitapta da yakalamak mümkün.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@kitaplikkedisi) on

Turnede Bir Artist Öldürüldü Nezihe adlı güzel bir kadının hikayesini anlatıyor. Nezihe “yıldız” olmak için elinden gelenin en yisini yapmış ve fakat İstanbul’da hala tutunamamıştır. Sahnesinde şarkılar söylemesi gereken bir mekanda ne yazık ki fındık fıstık satmakta ve kendinden daha yetenekli olmayan kadınların sahnede olmasını da kaldıramamaktır. Ancak onun da yemesi, içmesi ve kirasını ödemesi gerekiyordur elbette.

Bir gün, böylesi bir hayata dayanamayacağına karar verip temizlikçi olmaya karar verir. İş aramaya gittiği yerde temizlikçi arayan bir kadın olarak karşılanınca temizlik işi aradığını söylemeye dili varmaz. Aslında buna da gerek yoktur çünkü Nezihe temizlik işi ararken, onu İstanbul’dan alıp başka şehirlere götürecek bir turne teklifi bekliyordur. Bu turne Nezihe’nin hayatını tamamen değiştirecek; hem en mutlu anlarını hem de umutsuz anlarını burada geçirecektir. Nahid Sırrı Örik iyi bir yazar, daha önce okumadıysanız tadımlık olarak bu kitabına bir göz atın derim. Sonra diğer kitaplarını da okumayı ihmal etmeyin. Keyife!

Turnede Bir Artist Öldürüldü - Nahid Sırrı Örik

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Turnede Bir Artist Öldürüldü – Nahid Sırrı Örik

Nahid Sırrı Örik’ten Turnede Bir Artist Öldürüldü yeni baskısıyla okurlarıyla buluşuyor.

Nahid Sırrı’nın gözde temaları güzellik ve çöküş yine merkezde. Nezihe’nin bireysel çöküşü ile kumpanyacılık mesleğinin çöküşünü öylesine duygu dolu kaynaştırmış ki, kumpanyasının yıldızından üvertürüne her ferdi, insani bir dramın öznesi haline geliyor. Işıltılı sahnenin arkasındaki acılı hayatlarla, aralarındaki kıskançlıklar, çekişmeler, birbirlerine besledikleri kötücül düşüncelerle, eğlenenlerle eğlendirenler arasındaki uzaklıkla, bir kez daha çatışmalı bir dünya kurmuş.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön