Turgenyev – İlk Aşk, Yazarın En Ünlü Öykülerinden!

Rus edebiyatını oldum olası sevmişimdir. Turgenyev de Babalar ve Oğullar ile hayatıma ve okunacaklar listeme girmişti . İlk Aşk, yazarın en ünlü öykülerinden biri. Ancak ne yazık ki beni Babalar ve Oğullar kadar etkilemedi. Hatta kısacık bir kitap olmasına rağmen sıkıldığımı bile söyleyebilirim. Yine de piyasada dolaşan onca saçma kitaptan çok daha iyi olduğu için, eğer Rus edebiyatını seviyorsanız muhakkak okuyun derim. Baba-oğul ilişkisinde üstüne yok bu ünlü Rus yazarın; söylemeden edemeyeceğim.

turgenyev

Öykü bir grup adamın ilk aşklarını anlatmasıyla başlıyor. Adamlardan biri, Vladimir, kitabın geri kalanını kaplayan kendi aşk hikayesini anlatmaya koyuluyor. Rahatsız edici ve karanlık bir aşk hikayesi bu. Bir de hiçbir karatere sempati duyamıyorsunuz. Dolayısıyla kitabın içine giremiyor ve uzaktan dinlemek zorunda kalıyorsnuz. Böyle olunca da sıkıldığınız bir muhabbetin ortasında kalmış gibi hissetmekten başka çareniz kalmıyor. 1860’te çok ünlü olmasının bir sebebi o dönemde acaba benzer bir öykü olmayışı mıydı? Şimdi neden insalara bu kadar hitap edemiyor? Belki İlk Aşk’ı kendi dilinde okumak gerekiyordur. Belki bu kitap çevrildiğinde bir şeyler kaybeden kitaplardandır. Bu yüzden de Rusça öğrenemeyeceğime göre kitabın bende bıraktığı hissi değiştirmenin ne yazık ki imkanı yok. Kitabın dili güzel olsa da bir şekilde yürümüyor. Rahatlıkla elinizden bırakıp başka bir şeyle ilgilenebiliyorsunuz. Çok kısa olmasına rağmen hemen bitiremeyebilirsiniz de…

Turgenyev İlk Aşk

Kavis Kitap’tan çıkan İlk Aşk’ı buradan alabilirsiniz: Turgenyev – İlk Aşk, tanıtım yazısı da aşağıda.

Klasik Rus edebiyatının en önemli yazarlarından Turgenyev, birbirinden önemli romanlarının yanında kısalı uzunlu pek çok öykü de yazmıştı. İlk Aşk, bu öykülerin belki en ünlülerinden biri. Öykünün on altı yaşındaki kahramanı, ilkgençliğin şaşkınlığını, aşk karşısındaki acemiliğini ve delicesine tutkunu olduğu genç kızı unutamıyor. Bu güzel, şiirsel öykünün bir ayırıcı yanı da Turgenyev’in yine evrensel bir baba-oğul anlatısı kurmuş olması. Birsen Karacanın Rusça aslından yeni çevirisiyle okuyacaksınız İlk Aşk’ı.

Menüye dön